Pisboğaz ile boş boğaz, beladan kurtulmaz atasözünün anlamı nedir?

Pisboğaz ile boş boğaz, beladan kurtulmaz atasözünün anlamı nedir?

Pisboğaz ile boş boğaz, beladan kurtulmaz atasözünün anlamı, bir kimsenin gevezece densiz ve abes bir şekilde konuşarak başını belalara ve sıkıtılara sokması anlamını ifade eder.

Pisboğaz ile boş boğaz, beladan kurtulmaz atasözünün anlamı ise, herhangi bir kimse boşbogazlık yapar, olur olmaz yerde olur olmaz şeyler konuştuğu zaman başını derde soktuğu gibi toplum tarafından da sevilmezler Pisboğaz ise kişide ne bulursa yiyen kişi anlamına gelmektedir. Her yerde ve toplumda bulduğu şeyi yemeye kalkarsa sağlığını kaybederken toplum tarafından da sevilmez anlamında kullanılan bir atasözüdür.

Pisboğaz ile boş boğaz, beladan kurtulmaz atasözü olmadık yerde olmadık şekilde konuşarak zor durumda kalan ve pisboğazlarla, her şeyi yemeye meyilli olup sonrasında sağlığını bozan kişilerin çektiği sağlık sıkıntılarıyla ilgili insanların bu alışkanlıklarının kendilerini devamlı olarak zor durumda bıraktığını vurgulamak için söylenmiştir.

bu kişilerin ağızlarının ayarı olmadığı için dilleri ile kendilerini sürekli belalara sokarlar.Boşboğaz kelimesi zaten:Gereksiz ve özensiz boş konuşan kişilere denmektedir

Pisboğaz neredeyse bulduğu her şeyi yediği için sağlığından olur. Boşboğaz olur olmaz her şeyi konuştuğu için dili kendisini sıkıntıya sokar. BU bağlamda bu sözü söylenmiştir.

Pisboğaz insanlar her şeyi yedikleri için sağlıklarını sık sık tehlikeye sokarlar, Boş boğaz insanlarda her yerde olur olmaz gereksiz konuştukları için pot kırarlar, başlarını belaya sokacak konuşmalarda bulunurlar anlamında söylenen bir atasözüdür.