Plasenta nedir? Ne işe yarar? Görevleri nelerdir?

Plasenta nedir ne işe yarar fetüse nasıl bağlıdır

Bebeğin göbek kordonuyla anneden beslenmesini sağlayan geçici organdır. Anneyle bebeğin arasındaki ilk bağ da diyebiliriz. Bebeğin beslenmesini sağlar.

plasenta terimsel olmaktan soyundurulduğunda aslında çok basit çift şeritli bir boru sistemidir.bir atar damar ve bir toplar damar çiftinden oluşup fetüsün beslenmesini, boşaltımını ve diğer gereksinimlerini karşılamaya yarayan damar paketidir.Bebek doğduğunda göbek bağı dediğimiz şey aslında plesentanın kalıntısıdır.Fetüs belli olgunluğa erişip ana rahminden dünyaya geldiğinde plasenta da işlevini tamamlamış olur.

Plasenta anne ile bebek arasındaki beslenmeyi sağlar. Bebek dış dünyadan tamamen bağımsız olduğu için tüm ihtiyaçlarını annesi aracılığı ile karşılar. Solunum,beslenme, boşaltım işlerini plasenta aracılığı ile annesi tarafından gördürmüş olur. Bebekler için doğuma kadar hayati önem taşımaktadırlar.

Plasenta diğer bir adıyla bebeğin eşi olarak bilinir. Plasenta sayesinde bebek anne karnında beslenmesini gerçekleştirir. Plasenta bebek doğduktan sonra anne karnından atılır.

Plasenta gebelik ile gelişen büyük bir organdır. Genellikle rahimin içerisine yerleşir. Göbek kordonu yardımıyla bebeğe bağlanır. Plasentanın temel görevi bebeğe oksijen ve besin maddeleri yönünden zengin kanın filtrelemesi sağlar. Kanın geçişi sırasında zararlı maddeleri ayıklar. Bebeklerde var olan atık maddelerin vücuttan dışarı atılmasına yardımcı olmaktadır. Plasenta ayrıca gebeliğin ilerlemesini sağlayan hormonlar salgılar.

Plesenta bebeğin eşi dediğimiz bebekle birlikte büyüyen bir damar topluluğudur. Damarlı bir yapısı vardır ve bu damarlar sayesinde anneden gelen bütün besinleri ayristirip bebeğe gönderir, plesentanin anormal yerleşimli olduğu durumlarda ise bebek daha az beslenir ve erken doğum riski oluşturabilir. Örneğin Plesenta previa bebeğin eşinin önde olmasıdır ve düşük tehdidin ve erken doğum riskine yol açar ve anne adayinda kanamalar görülebilir.Bazi durumlarda plesentanin damarları mesaneye kadar yapışabilir ve böyle durumlarda doğum çok riskli gerceklesir.