Plastikler geri dönüşüme nasıl kazandırılır?

plastikleri geri dönüşüme kazandırmak için neler yapabiliriz?

Plastik ürünlerini belediyelerin ayarladığı geridönüşüm kutularına atarak geridönüşüme katkı sağlayabilirsiniz. Plastik denilince çok geniş bir yelpaze oluyor. Pet şişe gibi plastikler süs, kalemlik gibi işlevsel eşyalara dönüştürülebilir.

Plastik ürünler için belediyeler artık her yere geri dönüşüm kutusu koyuyor yada geri dönüşüm aracı oluyor onlara verebilirsiniz.

plastikleri geri dönüşüme kazandırmak için en yakında bulunan atık çöp kovaları ne atılmalıdır

Plastik ürünleri geri dönüşüme kazandırmak için öncelikle belediyenin düzenlediği bir proje var, plastikleri çöpe atacağına biriktirip geri dönüşüme kazandırmak için geri dönüşüm kutusuna atılabilir.

Plastikler geri dönüşüme atık kutularına koyarak veya belediyelerin evlerden aldıklarıyla yaptıkları parkların zeminini plastik atıklardan yaparak geri dönüştürürler.

Plastikler belediyelerin geri dönüşüm kutularına koyularak en sonunda geri dönüşüm fabrikalarına gönderilir ve orada türlerine göre ayrıştırma yapılarak tekrar geri dönüşüm işlemi yapılır.

Böyle durumlarda geri dönüşüm merkezlerine ulaştırarak tekrardan kullanıma getirilebilir.

Çöp ayırma işlemleri aktifleştirilmelidir. Bazen neyin plastik neyin değil olduğunu anlayamayız. Bu konuda.destek alınabilir. Günümüzde ayrı ayrı şekilde ayırılıp alınmıyor görevlilerce. Ancak eğer site içerisinde yaşıyorsanız yöneticinizle bu durumu görüşüp belediyeye bildirebilir yalnızca plastik değil pil ve yağ gibi diğer atıkları geri dönüştürebilirsiniz. Eger bu imkana sahip değilseniz şehir merkezlerinde bulunan atık kutularını kullanabilirsiniz.

Plastikler doğaya çok zarar veriri ve çok geç çözünür geri dönüşüm kutusuna atmadan önce plastikler ile farklı ev aksesuarları yapabiliyorlar ilk önce onları denemenizi öneririm .

Geri dönüşümün ilk ve en önemli adımı, ambalaj atıklarının çöplere karışmadan, ayrı olarak biriktirilerek, geri dönüşüm kutularına atılmasıdır. Sen de evinde ya da okulunda kullandığın ambalaj atıklarını çöp kutusuna değil geri dönüşüm kutusuna atmalısın. Bu şekilde hem geri dönüşümün en önemli adımını yerine getirerek, çevreye karşı duyarlı davranacak ve çevreyi korumuş olacaksın hem de arkadaşlarına ve büyüklerine örnek olacaksın. Tanıdığın büyüklerinden de sana yardımcı olmaları için yardım isteyebilirsin. Çevrenizde ya da okulunuzda geri dönüşüm kutusu yoksa belediyenizi arayarak isteyebilirsiniz. Belediyeniz bu konuda size yardımcı olacaktır.

Atılırken içindeki atıklar boşaltılır.Nakliyeden tasarruf sağlamak amacıyla biriktirme kumbaralarına sıkıştırılarak atılır.Plastik atıklar sarı renk biriktirme kumbaralarında biriktirilir. Plastik atıklar lisanslı geri dönüşüm tesislerine gönderilir.Plastik atıklar öncelikle cinslerine göre ayrılarak geri dönüşüm işlemine tabi tutulur.Cinslerine göre ayrılan geri dönüşebilir plastik atıklar, kırma makinelerinde kırılıp küçük parçalara ayrılır.İşletmeler bu parçaları direkt olarak belli oranlarda, orijinal hammadde ile karıştırarak üretim işleminde kullanabildiği gibi; tekrar eritip katkı maddeleri katarak ikinci sınıf hammadde olarak da kullanabilir.

Plastik çok geniş bir kavram.
Bir sürü plastik türü var.
Geneli petrolden yapılır ve geni dönüştürürebilir ürünlerdir.
Galiba belediyeler topluyordu plastikleri.

çöpleri yerine atarak evsel atığı evsel çöpe geri dönüşümü kendi çöpüne

Bir plastiğin doğada çözümlenme süresi 80 ila 400 yıla kadar varabiliyor. Hatta daha uzun yıllar da alabilir çevresel koşullar sebebiyle. Bu sebeple belediyelerin koymuş olduğu plastik toplayan çöp konteynerlara bırakılmalıdır.

Evde işte kullandığımız plastikleri direk çöp kutusuna atmamamız gerekiyor. Plastik atıklar için ayrılmış bölüme koymamız gerekir. Bunu yaptığımızda plastikleri geri dönüşüme kazandırmış oluruz.

Evde kullanmadığımız plastikleri ayırarak geri dönüşüme ayırabiliriz. Hatta içtiğimiz su şişelerini bile.

Marketten aldığımız her plastik kapları,içtiğimiz su şişelerini çöpe atmak yerine biriktirip belediyeye verebiliriz. Hem doğayı kirletmemiş oluruz hem geri dönüşüme kazandırmış oluruz.

Plastikleri biriktirip, çoğaltıp en yakın geri dönüşüm kutusuna atabiliriz.

Plastikleri biriktirip, çoğaltıp en yakın geri dönüşüm kutusuna atabiliriz.