Platin nedir? Hangi hastalara konulur?

Platin hangi rahatlıksızlar nedeniyle konulur?

Platin bir metal türüdür. Genellikle bir hastanın kemiği çok büyük bir hasar aldıysa yani tedavi edilecek durumda değilse ameliyat ile kemiğin yerini alacak şekilde platin takılır. Platinin paslanmaz bir yapıya sahip olduğu için hastaya bir zararı olmaz. Kemikten daha da sağlamdır Platin.

Platin; omuz kalça gibi yük tasıyan eklemlerde belli bir süre sonra oluşan travmalar ya da dejenerasyonlar sonunda oluşan bazı komplikasyonları gidermek amacıyla cerrahi girisimlerle uygulanan yöntemdir. Eklemlere gerekli müdahaleler yapılır ve eğer çıkarılması gereken kemik varsa bunun yerine metal şeklinde destekler konulur. Bu işlemler sonrasında hastada kontrollü bir fizik tedavi dönemi başlar.

Platin, periyodik cetvelde Pt simgesi ile gösterilen kimyasal bir elementtir. Korozyona dayanıklı olması, kolay şekil verilebilir olması ve platin vücut DNA sı ile uyumlu olması sebebi ile sağlık alanında kullanılmaktadır. Ayrıca platin vücutla uyumludur yani vücutta iltihap, enfeksiyon yaratmaz. Platinden üretilmiş çivi, destek demiri gibi ürünler asağlık alanında ayak, kol, bilek bölgelerine yürümede sıkıntısı olanlara diz kapaklarına, bel ameliyatlarında kalça kırıklarında kemikleri ve kırıkların iyileşmesi için çivi, destek şeklinde üretilerek bu kemiklerde gerekli olan yerlere monte edilir. Bazen çok fazla kırık olması için kemikleri destekleyici olarak da kullanılırlar. Platin takılan hastaların dedktörden geçerken, MR ve benzeri görüntüleme cihazlarıyla muayene olurken durumlarını belirtmeleri gerekir.

Platin bir çeşit metal türüdür bu metal süre genellikle ameliyat sonrasında hastaların eklemlerinde yani kemik rahatsızlığı geçirmiş olan ve Kemik ameliyatı geçirmiş olan hastalara takılır genellikle kemikleri eklem bölgelerinde takılan platin insan vücudundaki hareket sistemini kısıtlayan ve hareket sistemine zarar verilmiş olan dokuların kaldırılması sonrasında bu dokuların yerine yani burada bulunan kemiklerin yerine kullanılan bir metal türüdür metal içerisinde genellikle vidalar sayesinde kemiğe bağlanması yani kemiğe monte edilmesi sayesinde eklem görevi görmektedir bunlar Sadece düz tek kalıp halinde ve aynı zamanda yine eklem bölgelerinde oluşabilecek rahatsızlıklara uygun şekilde kemik şeklinde Dizayn edilmiş parçalardır bu metaller vücut içerisine herhangi bir zarar vermediği için kullanılmaktadır kullanılan bu metallerin genel özelliği esneklik sağlamasıdır vücut üzerinde sağlanan esnekliğin yanı sıra vücuda temel basınç yani vücudun dengede tutabilen değişik özelliklerini aksatmayacak şekilde vücut içerisine yerleştirilmesi ile oluşur değişik hastalıklar ve ameliyatlar ile karşılaşmış bireylerin vücutlarına yerleştirilen platin sayesinde hayatlarını sürdürmeye devam ederler fakat pilakinin de bir çeşit yan etkisi bulunmaktadır. Bunlar platin takılan hastaların ve platin kullanıcılarının dikkat etmesi gerekmektedir ağır işlerle uğraş olmaları gerekir. Ağrı işlerle uğraştıkları zaman platinin vücut içerisinde kırılma riski bulunmaktadır aynı zamanda pilakinin zaman zaman Ağrı yaptığı da söylenmektedir.

Öncelikli olarak platin nedir ondan bahsedelim.
Platin, ortopedik cerrahilerde, kırık ameliyatlarında ve protez ameliyatlarında kullanılan metal özellik taşıyan implantların eklem içerisine ya da kemiklere tutturulan materyallerin genel olarak kullanılan ismine denmektedir.
platinin kullanım alanları ise şöyledir.
Platin denilen maddeler cerrahilerde kullanılan metalik implatlardır. Bunların birçok kullanım alanları vardır. Günümüzde artık vücut tarafından emilebilen materyallerle teknolojik olarak geliştirilmiş platinler yaygın olarak kullanılmaktadır. Paslanmaz çelikten, titanyum alaşımlardan oluşan malzemelerdir. En çok kırık ameliyatlarında plak vida olarak, çivi olarak kullanılmakla birlikte beraberinde diz, kalça ve omuz bölgesinde sık sık kullanılan protez şeklinde de platinler kullanılabilmektedir. Günümüzde de platin operasyonları çok başarılı bir şekilde uygulanabilmekte ve başarı oranı bir hayli yüksektedir. Hangi bölgeye uygulanması gerekiyorsa o bölümün doktoru tarafından da operasyonu yapılır.

Halk arasında genellikle “platin” olarak anılan, kemik ve iskelet sistemini desteklemek için kullanılan mekanik malzemeler daha çok 316L çelik, titanyum, vitalyum veya krom kobaltlı bileşiklerden oluşuyor.
Doç. Dr. Alper Gökçe, vücutta kemiği, iskelet sistemini desteklemek için farklı materyaller kullanıldığını belirterek, implant adı verilen bu tip malzemelerin genelinin kemik dokuya desteklemek gayesi taşıdığını ve mekanik destek malzemelerinin içeriğinin de vatandaşlar tarafından çoğunlukla “platin” olarak bilindiğini ifade etti.
Platinin vücuttaki implant materyalinde nadiren kullanıldığına dikkati çeken Gökçe, şunları söyledi:
‘‘Aslında insan vücudundaki destek malzemelerinin yapımında çoğunlukla 316L çelik, titanyum, vitalyum ya da bunların bazı bileşikleri olan krom kobaltlı bileşikler kullanmaktayız. Bir alaşımın kullanılmasında bizim için en önemli şey, vücut tarafından kullanılmasında hücrelerin bundan olumsuz etkilenmemesi yani zehirlenmemesidir. Bunun yanında canlılıklarını devam ettirebilmeleri, onun verdiği mekanik destekten mutlu olmaları o malzemenin esnekliğinin vücudunkine daha yakın bir malzeme olması ve hacim olarak az yer tutması da destek malzemelerinde dikkat edilen diğer bazı noktalardır.’’
-’‘Titanyum malzemesi daha doğru bir tercih’’-
Doç. Dr. Alper Gökçe, günümüzde insan vücudunda en çok tercih edilen destek malzemesinin ise daha çok titanyum malzemesi olduğunu söyledi.
Vatandaşların platin yanılgısına kapılmalarında belki parlaklık, şekil ya da maddi sebeplerin etken olabileceğine vurgu yapan Gökçe, ‘‘Ancak günümüzde platin yerine en çok titanyum malzemesi tercih edilir. Bu yönde bir yoğunlaşma vardır’’ diye konuştu.
Gökçe, platinin kullanımının yok denecek kadar az olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:
‘‘Biyolojik ortamda platinin çok yaygın bir kullanım alanı yoktur. Alternatif olarak daha iyi daha biyouyumlu malzemeler var. O yüzden platinin hemen hemen kullanımı yok denecek kadar azdır. Vücutta iki çeşit malzeme kullanırız. Biri geçici tespit materyalleri yani kırığınız olduğunda kemik iyileşinceye kadar iki kemik parçasını bir arada tutucu geçici materyaller. Bunları omurgada, kolda, bacakta, dizde, uzun kemiklerde kullanıyoruz.
İkinci materyaller ise protezler yani vücudun oynaklarında, oynak yüzeylerinin pürüzlendiği, bozulduğu, kireç biriktiği durumlarda pürüzsüz bir şekilde hareketi sağlamak için kullandığımız malzemelerdir. Bunlar seramik veya polietilen gibi plastik benzeri bir malzeme olabiliyor ya da daha çizilmez malzemeler olabiliyor. Bu materyallerin yapımında platin uyumlu olmuyor. Daha çok diğer alternatifleri kullanıyoruz.’’

kemik dokuya desteklemek gayesi taşıdığını ve mekanik desteğe platin diyoruz. Platin dediğimiz madde 316L çelik, titanyum, vitalyum, krom kobaltlı bileşiklerden oluşur. Genelde platin vücudumuzda omurga desteği, bacak desteği, bele, kalçaya, kola aslında vücudumuzun neye desteğe ihtiyacı varsa oraya ameliyatla cerrahi uzmanları koyabiliyor. Platin vidalı bir destrk aracıdır. Ameliyattan sonra zamanla vücuda ve kemiğe alışarak vücudumuzun bir parçası haline gelmektedir. Fakat bu alışma sürecine kadar destek sağladığımız bölümüm ağrılı çok acılı olabilir. Bu durum çok normal olmakla birlikte panik yapmaya gerek olmayan bir durumdur. Bu ağrının sebebi ise vidalama yöntemi ile platinin vücuda yerleşmesidir.

Platin bir protezdir. Kaynaması zor olan kırıklarda yani kemiklere takılır.

Korozyona dayanıklı olduğundan dolayı elektrik kontaklarında, diş hekimliğinde ve otomobil egzoz kontrol cihazlarında kullanılır. Arabalarda hava kirliliğini önleyici donanımların yapımında, füzelerin uç konilerinin ve jet motorlarının ağızlıklarının kaplamasında, denizaltı boru hatlarının ve çelik desteklerin katodik koruma sistemlerinde de platin kullanılır. Platinin hem pahalı hem de kıymetli olmasının sebebi normal şartlar altında reaksiyon vermemesi ve korozyona karşı dirençli olmasıdır. ÇüNkü kullanım alanı sağlık ve önemli laboratuvar malzemesi olduğundan dolayı maddi olarak altının 2 katı fiyata sahiptir. Diz kapaklarına, yürüme zorluğu çeken kişilere platin takılır. Bel ameliyatlarında, kalça kemiği kırığı ya da çıkığında, yatalak kalma durumunda platin takılır.

Platin bir protezdir kalça kol bacak kırıklarına konulur

Kırılan tedavi edilemeyecek olan kemiğin yerine koyulan metal parçaya platin denir. Platin ameliyat ile kemiğin yerine koyulur. Kemik işlevi görür.

platin kırılan kemiğin eğer kaynama imkanı yoksa kırık olan bölgeyi birbirini tutturmada kullanılır.

Halk arasında genellikle “platin” olarak anılan, kemik ve iskelet sistemini desteklemek için kullanılan mekanik malzemeler daha çok 316L çelik, titanyum, vitalyum veya krom kobaltlı bileşiklerden oluşur.

Platin denilen malzeme insan ve hayvanlarda kullanılır. Platin maddesi genellikle el, kol, bacak kırıklarında kullanılır. Yani bir nevi yapay el kol bacak diyebiliriz. Yani çok işlevli bir maddedir. ÇOk işe yarar.