Pnömoni nedir ?

Pnömoni nedir ? Hangi organda oluşur neleri tetikler ?

Diğer Zatürre,Akciğer iltihaplanma durumudur tıptaki tabiri Pnömoni(Zatürre). Virüs bakteri yada bazı ilaçlardan kaynaklı gerçekleşir.

Akciğerlerin iltihap kapması durumunda ortaya çıkar. Genelde çok uzun sure antibiyotik kullanımı buna ve virüsler de sebep olabilir

Pnömoni daha genel adıyla zatürre; akciğer dokusunda meydana gelen iltihaplanma sonucunda oluşur. Bir başkasından bulaşabildiği gibi genellikle hastanın kendi sindirim sisteminde ve boğazında bulunan mikropların akciğere yerleşmesi ve orada iltihap meydana getirmesi ile oluşur. Öksürük, iştahsızlık, ateş, kusma gibi sorunlar ile kendini gösterir.

Akciğerin iltihaplanması durumudur. Akciğerlerde olur ve solunum sıkıntısını meydana getirir. Herhangi bir durumu özel olarak tetiklemesi gibi bir durum yoktur.

Pnömöni :Halk arasında zatürre olarak isimlendirilir. Akciğer dokusunun iltihaplanmasına verilen isimdir.

pnömoni bir akciğer hastalığıdır. iki tipi vardır birincisi toplum kaynaklı ikincisi hastane kaynaklı. Pnömoniye toplum kaynaklı diyebilmemiz için son iki haftada hastanede herhangibir yatış durumu olmamsı gerekir. toplum kaynaklı pnömonide en sık bakteriyel etken pnömokok pnömonisidir. en sık görülen atipik etken ise Mikoplazma pnömoniadır.

Halk arasında zatürre olarak bilinir.

Akciğerin iltihabıdır .

Sigara kullanan bireylerinde sık görülür.