Polisiye romanlar neden okunmalıdır? İnsana sağladığı fayda nedir?

Polisiye romanlar neden okunmalıdır? İnsana sağladığı fayda nedir?

Kitap okumanın insana faydaları say say bitmez. Üstüne okuduğumuz bu kitabın türü polisiye olunca bu faydalar çoğalır. Örneğin bu tür kitaplar okuyana bir sonraki adımda neler olacağını, yapacağı hareketin neleri doğuracağını düşünme yetisi kazandırır. Herhangi bir olaya tek yönlü bakmaktan kurtarır.

İnsanların zevkleri değişkendir. Bir insana neden şunu okumuyorsun demek haddimize değildir.

Polisiye romanlar okumak insanlara eleştirel bir bakış kazandırır; olayı çözümlemeye çalışırken kişiyi araştırmaya ve düşünmeye hikayedeki olayları ,ipuçlarını yorumlaya iter.Bu da beynin aktif olarak düşüncesini, olaylar arasında bağlantılar kurmasını sağlar. Tabi Polisiye romanları okurken kişide merak ,kuşku gibi duyguların da oluşmasına neden olur;bu da kitap okumayı sürdürülebilir kılmada etkili bir özelliktir.

Kitap okumak, türü ne olursa olsun, insana büyük fayda sağlar. Polisiye roman okuyan kişi ise olaylara çözüm odaklı yaklaşır. Eleştirel düşünme yeteneği artar.

Polisiye romanlar bir yerde bizlerin asla kurgulayamayacağı olayların başkası tarafından film tadında önümüze koyulması dan hoşlanıyoruz. Olaylar herkesin hayalinde farklı cereyan etmekte. Ayrıca polisiye romanlar bazı teknik, tarihi hikayeler hakkında da ufacık bilgi kırıntıları vermektedir. Araştırma, tarih kitaplarını okumak biraz zordur ve devamlı ilgiyi gerektirir. Polisiye romanlar hem iyi kurgulanmışsa okuması çok keyifli olur.

Polisiye romanları insanları daha çok çözüm bulma arayışına iter ve sorunlarına çabuk çözüm bulabilirler. Sadece polisiye romanları değil diger bütün türden romanlar insan için faydalıdır. Hem düşünceleri geliştirir hemde konuşma tarzını ve konuşma şeklini düzeltir.

polisiye bir romanı okumak gerçek hayatta başımıza bir durum geldiğin de o durumda ne yapabileceğimiz fikrini bize verebilir ayrıca bazen dedektif gibi okuru yönlendirdiği için okurun gelişmesine zihnini kullanmasına da yardımcı olabilir

hayal gücümüzü arttırmak ve kendi hayatımıza biraz da olsa hareketlilik katmak için

İnsan sevdiği bir şeyi yapınca onun faydalarını aramamalı. Tabi ki kitap okumak çok faydalı bir etkinlik. Ama türü insanın zevkine dayalı bir şeydir.

Polis romanları gündelik hayatta ne kadar dikkat etmemizi de anlatır. Bize hayata dair daha dikkatli olmamızı sağlar.

Polisiye romanların özellikle sağlığa herhangi bir faydası olacağını şahsi kanaatim yoktur. Lakin polisiye romanını diğer romanlardan ayıran özelliklerden bir tanesi standart romanlarda bulunan GİRİŞ GELİŞME SONUÇ kısmında polisiye romanlarda sonuç kısımını en başa konulmasıdır.

Polisiye romanlar bir katilin olduğu, dedektif veya polisin onu bulmaya çalıştığı sürükleyici tarzda romanlardır.Polisiye romanlar gerçekleri sürükleyici bir şekilde anlattığı için, yazarın yarattığı karekterlerde herkes kendinden birşeyler bulduğu için, şüphe kavramını en doğru anlamında kullanabilmek için okunmalıdır.Ülkemiz ve dünyada önemli polisiye roman yazarları vardır.Her tarz güzeldir fakat polisiye ayrı bir evrendir.