Prado Müzesi nerededir ve genel özellikleri nelerdir?

İspanya için tarihi bir öneme sahip olan Prado Müzesi hakkında bilgi verebilir misiniz?

Prado müzesi İspanya ülkesinde bulunan bir müzedir. İspanya’nın başkenti Madrid’de yer alan bir müze ve sanat galerisidir.

Resim ve heykel müzesi olarak kurulmuş olup, ayrıca 5.000 den fazla çizim, 2.000 baskı, 1.000 madeni para, Madalyalar ve yaklaşık 2.000 süs eşyaları ve sanat eserlerini içerir. Heykel, küçük bir sayıdaki eksik heykelsel parçalara göre 700 den fazla eserle temsil edilir. Madrid’de en çok ziyaret edilen yerdir.

Dünya’nın en önemli müzelerinden biri olan, 19 Kasım 1819’da Jean de Villanueva’nın yapmış olduğu yapıda hizmete giren Prado Müzesi, krallık koleksiyonlarının bir araya getirilmesiyle oluşturulmuştur.

İspanyol ressamlarının (El Greco, Velazquez, Goya, vb. ) Ve Hollanda ressamlarının (Bosch, Rubens, vb. ) Pek çoğunun yapıtlarının yanı sıra, birçok heykel, çizim vb. Sanat yapıtı içermektedir. Müzede sergilenen yaklaşık 1.300 tablo ile, [1] müzenin dünya klas statüsü muhafaza edilmektedir. Prado El Greco, Bartolomé Estéban Murillo, Jusepe de Ribera, Francisco de Zurbarán ve daha çok önde gelen İspanyol eski ustaların eserleri vardır.

İspanyolca’da Museo del Prado anlamına gelen Türkçe karşılığıyla Prado müzesi İspanya’nın başkenti Madrid’de bulunmaktadır. Aynı zamanda sanat galerisi olarak kullanılan bu müze resim ve heykel müzesi olarak kurulmuştur. İçinde 5000’den fazla çizim,2000 baskı, madalyonlar, madeni paralar ve çeşitli sanat eserleri barındırmaktadır.19 Kasım 1819’da Jean de Villanueva’nın yapmış olduğu yapı içerisinde hizmete girmiştir. Dünya’daki en önemli müzelerden biridir ve turistik açıdan büyük öneme sahiptir. Her yıl binlerce turist ve Madrid’in kendi halkı tarafından ziyaret edilmektedir. İçerisinde ayrıca El Greco, Velazquez, Goya gibi İspanyol ressamların ve ayrıca bazı önemli Hollandalı ressamların önemli eserleri bulunmaktadır.

Prado Müzesi

">

 • İspanya'da Madrid kentinde bulunmaktadır.
 • İspanya'nın en zengin içerikli resim koleksiyonuna sahiptir.
 • 10 Kasım 1819 tarihinde inşa edilmiştir.
 • İspanya tarihinde ismini ve eserlerini duyuran ressamların büyük eserleri yer almaktadır. Las Meninas, Seamstress, Siyah Tablolar, Bakire Resimleri bu eserlerden bazılarıdır.
 • Savaş ve olağanüstü koşullarda depolanıp, daha sonra tekrar müzeye konuşmuştur.
 • Halkta ve sanatçılarda rönesansın etkisi görülmektedir. Müzenin oluşumunda ve gelişimde büyük öneme sahiptir.
 • Müzede sadece İspanya'ya ait eserler sergilenmemektedir. Almanya ve Hollanda'ya ait eserler de bulunmaktadır.
 • ">

  Not: Müze online geziye açıktır. https://www.museodelprado.es/

  İspanya’nın ve hatta dünyanın en büyük, en önemli müzelerinden Madrid’deki Prado Müzesi. Koleksiyonunda 8000’in üzerinde resim, bir o kadar taslak çizim, 1000 heykel ve binlerce antik eşya, sikke ve doküman bulunan müze hem tarihi önemi, hem nefes kesici Neo-Klasik üsluptaki binası hem de sahip olduğu eserlerin değeri ile tüm bu “en“leri sonuna kadar hak ediyor.

  Madrid ziyareti yaparken de uğramadan dönmeyin diyebileceğim tek yer. Bugün 200 yaşındaki Prado Müzesi kurulduğu dönemlerde İspanyol resim ve heykel sanatının Avrupa’nın geri kalanından hiç de aşağı kalır yanı olmadığını dosta düşmana ispatlamak amacıyla açılmış olsa da bugün sadece İspanyol sanatı değil, başta Alman ve Flaman olmak üzere Avrupa’nın en önemli ustalarının eserlerinin de görülebileceği bir müze.