Proprioseptif duyu nedir? Proprioseptif duyuyu arttırmak için neler yapılabilir?

Proprioseptif duyu nedir ? Proprioseptif duyuyu arttırmak için neler yapılabilir?

Proprioseptif duyu, vücudumuzun hareketlerini ve gerekli bilgiyi beynimize veren duyu sistemidir. Bu sistem bir insan için çok önemlidir.

Vücudumuzda meydana gelen hareket ve pozisyon hakkındaki bilgiyi beyne ileten bir duyu sistemdir. Kaslarımızın ne hızla kasılıp gevşediği, ne şekilde durduğumuz ve el ayak hareketlerimiz, örneğin elimizde duran topu ne zaman atacağımız ve ya ne zaman ayağa kalkacağımız gibi bilgilerin beyne iletilmesi, birşeyi kırmak için ne kadar kuvvet uygulamamız gerektiği kısaca hareketlerimizin kontrolü diyebiliriz. Bu fonksiyonda bir bozukluk meydana gelmesi durumunda hareket sorunları yaşanır. Tek başına meydana gelmez genellikle vestibüler(denge siniri) sorunları ile meydana gelir. Vestibüler schwannoma ( bir tür beyin tümörü) yaşadığım için bende de meydana gelen bazı hareket ve denge sorunlarına neden oldu.

Proprioseptif duyusu vucudumuzun ve uzullarımızın hangi konumda nasıl durdugunu ve yapçagımız hareketleri kontrol eden bölümüdür.

özduyumdur vucut farkındalığı olarakta bilinir . duyu geliştirmenin en güzel yolu masaj yaptırmaktır .

herhangi bir hareketimizde veya ani hareketlerimizde aynı zamanda yaptığım bütün hareketleri beyine ulaştırır ve oldukça önemlidir.