Psikolojik ilk yardım nedir?

Psikolojik ilk yardım nedir?

Psikolojik ilk yardım nasıl yapılır?

Psikolojik ilk yardım neden yapılır?

Psikolojik yardım örn.kaza geçirmiş veya başına bir olay gelmiş birine konuşarak verilen psikolojik destek.Bir kimse yaşadığı travma dan dolayı şoka girebilir,olaydan kendisini sorumlu tutabilir veya suçluluk duygusu yaşayabilir,böyle durumlarda onu suçlamak yerine onu dinleyerek veya “tamam sen haklısın” gibi konuşmalar yaparak sakinleşmesini ve kendine gelmesini sağlamaktır.Psikolojik ilk yardım olayın yaşandığı yerde başlar ve heryerde yapılabilir. Deprem,kaza gibi âni olaylarda şoka giren insanlar için pdikolojik destek oldukça önemlidir…

Psikojik ilkyardım çeşitli olaylar sonucunda travmaya geçiren kişileri hayat bağlamk tıbbi yardım gelinceye kadar direncini arttırmak veya üzücü durumlarda destek olmak için yapılan ilkyardımdır. Psikolojik yardımın ilk prensibi dinlemektir. Yardım alacak kişiye şoku atlatması için rahatsızlıklarını anlatmasına izin verilir veya konuşması sağlanır. Burada diğer önemli husus kişiyi tanınmalı, kendisine gösterilen ilgi farkettirilmeli, yumuşak ve nazik olunmalıdır. Yapılmayacaklar ise kişiye yerine getirilmeyecek vaatlerden kaçınılmalı, şanslısın, ucuz kurtuldun gibi sözler sarf edilmemeli, kişinin hikayesi dinlenmeden kendimizle ilgili örnekler anlatılmamalı, kafana takm, olur böyle şeyler, iyi olacaksın denmemelidir.
Psikolojik ilkyardım yapılmalıdır çünkü fiziksel olarak yaralanılmamış olsa bile terör, deprem ve diğer doğal afetlerle karşılaşmış insanlar hep aynı tepkiyi vermezler. Bazıları bu travmayı üzerlerinden atamazlar. İlk yardım bu sebeple önemlidir. Ayrıca psikolojik ilkyardımla kişiye ileride uygulanacak psikolojik tedavinin başlangıcı olabilir.

Bence iyi bir sohbet olabilecek en iyi psikolojik ilk yardımdır.

Psikolojik ilk yardım bir olaydan dolayı acı çeken yahut yardıma ve desteğe ihtiyaç duyan, stres, tramva altında yaşayan bireylere güven verici bir duruşla iletişim kurararak destek ve müdahale ederek yardım etmektir.

İlk yardım,son derece hayati önem taşıyan bir olaydır.Okullarda her ne kadar ilk yardım eğitimi veriliyor olsa da,bu konu toplumumuz tarafından üzerine düşülen bir konu değil.Olay böyle olunca bu konuda bilinçsiz ve yetersiz kalıyoruz.İlk yardım kendi içerisinde bazı temel başlıklara ayrılır.Psikolojik ilk yardım da bunlardan bir tanesidir.Başına bir kaza gelmiş kazazedenin,normal ilk yardıma ihtiyacı olduğu kadar psikolojik ilk yardıma da ihtiyacı vardır.Örneğin bir trafik kazasında yanındaki insanı kaybetmiş bir kazazede bu durumda kendine zarar verebilir.Psikolojik ilk yardım uygulayan kişi,durumu çok iyi yönetip bu tarz olayların önüne geçmek için uğraşmaktadır.Yani kısaca ilk yardıma ihtiyacı olan insanın psikolojik ve moral durumunu kontrol ederek,durumu yönetmek için uğraşır.

Psikolojik ilk yardım bir şeyden dolayı üzülen yardım gereken birisi

Kaza geçirmiş veya başına kötü birşey gelmiş olan kişiye psikolojik yardım etmesi moral vermesi o kişiyi rahatlatması içini ferah tutması için verilen destek yardımdır