‘Pygmalion etkisi’ ne demektir?

‘Pygmalion etkisi’ ne demektir?

‘Pygmalion etkisi’ne adını veren Pygmalion efsanesi nedir?

Pygmalion etkisi , Hakkımızdaki düşüncelerin ve beklentilerin performansınızı aşırı derecede etkilediği ve değiştirdiğini ileri sürmektedir.

Başkalarının hedef kişinin beklentilerini etkilediği durumdur.

Pygmalion etkisi nedir?

Pygmalion etkisi sonuçları nelerdir?

Pygmalion yani kendini gerçekleştiren kehanet anlamındadır. Bu etkisin hikayesi şöyledir : Pygmalion adında bir adam aşık olduğu sevgilisi ölünce onu canlandırmak isteğiyle heykelini yapar. Adam afroditin olduğu bir şenlikte bu heykeli bereket ve güzellik tanrıçasına gösterir. Tanrıça bu heykeli çok beğenir ve afroditin dileğini kabul edip eski sevdiği kadın olal Galatea’yı canlandırır. Psikolojideki Pygmalion etkisi de burdan geliyor . Yani bir insan kendinden üstün zekada olduğunu düşündüğü kişilere benzemek için kendini onlar gibi yapmaya çalışır ve bunu başarır. Bir şeyin yapılabileceğine inanmak yapmanın yarısı demektir. Önemli olan inanmak ve bir şeylerin peşinde koşmak, çabalamaktır. İnsanın hedefleri uzaktır ama bu uzaklık insanın çabasından daha güçlü değildir.

Beklenti etkisi de denilmektedir. Pygmalion Yunan heykel traşın efsanesine dayanmaktadır.

{“count”:4,“titles”:["Pygmalion etkisi nedir? "]}

Pygmalion Etkisi Nedir?

![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1655991636-497196-image.png)">![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1655991636-497196-image.png)

Pygmalion etkisinin ne olduğuna geçmeden önce bu ismin nerden geldiğine bakmak konu ile ilgili fikir oluşturmanızda size yardımcı olacaktır. Pygmalion yunan mitolojisinde yer alan bir heykeltraştır. Konu kadınlar olduğunda pek yüzü gülmeyen Pygmalion, hayalindeki kadını canlandırmak için heykelini yapmaya karar verir. İşin sonunda ortaya çıkardığı heykel o kadar güzel olur ki kendi eserine aşık olur. Ona tıpkı bir insanın bi insana göstereceği sevgiyi gösterir. Ona hediyeler alır, yumuşak yataklarda yatırır, onu saatlerce hayranlıkla seyreder. Kendi yaptığı fildişinden bu heykele o kadar canlıymışcasına davranır ki bir zaman sonra ona eşim diye hitap etmeye başlar ve heykelin adını uyuyan aşk anlamına gelen Galeta koyar.
Pygmalion tüm bu olanlardan sonra tanrıça Afrodit’e giderek Galetayı canlandırması için yalvarır. Tanrıça heykelin güzelliği karşısında şok içerisinde kalır ve bu teklifi reddedemez, Galetaya hayat verir. Galeta da canlandıktan sonra Pygmalionun tutkulu aşkına karşılık verir ve bu aşk hikayesi psikoloji biliminde pygmalion etkisi olarak yerini alır.

Hikayeden de anlaşılacağı üzere pygmalion etkisi kişinin beklentilerinin önemine dikkat çekiyor. Ne beklersen onun gerçekleştirme olasılığını o kadar arttırırsın felsefesine dayanan pygmalion etkisi Robert Merton tarafından ‘kendi kendini gerçekleştiren kehanet’ olarak da tanımlanır.

  • İş yerinde önemli bir görev üstlendiğimiz zaman kendi kendimize söylediğimiz ‘Ben bu işi gayet iyi biliyorum ve başarıcam’, ‘Elimden gelenin en iyisini yapıcam’ tarzı cümleler işimizin ne kadar iyi gittiği konusunda oldukça önemli bir yere sahiptir.
  • Değer verdiğiniz bir insanla ilgili 'Artık benden hoşlanmıyor' düşüncesine kapıldığınız zaman bu düşünce her ne kadar içi boş olsa da bi zaman sonra gerçeğe dönüşecektir. Çünkü siz bu düşüncelerde boğulurken o kişiye farkında olmadan soğuk davranıcaksınız, eskisi gibi rahat davranamayacaksınız bu da karşı tarafı itmenize sebebiyet vericek.
  • Bu örnekler pygmalion etkisinin günlük hayatta karşımıza çıkarttığı durumlardan yalnızca birkaçı.
    Günlük hayat örneklerinin yanı sıra pygmalion etkisi ile ilgili yapılan çeşitli araştırmalar da vardır. Bunlardan bir tanesi ‘sınıftaki pygmalion’ isimli bir araştırmadır. Bu araştırmada bir sınıfta bulunan öğrencileri sınava sokarlar ve sınav sonucu 20 kişinin adını söylerek bu insanların ıq seviyelerinin oldukça yüksek olduğunu söylerler. Halbuki öyle bir şey yoktur, aralarında gayet standart insanlar da vardır. Bunun sonucunda öğrencileri bir süre sonra tekrar sınava sokarlar ve ıq seviyeleri yüksek olarak adlandırdıkları öğrencilerin başarı seviyelerinde oldukça yüksek bir artış gözlemler.
    @Alshain