Ramazan Bayramına Şeker Bayramı demek ne kadar doğru?

Ramazan Bayramına Şeker Bayramı demek ne kadar doğru?

Dindeki yeri nedir?

Bayramın esas adı Ramazan bayramıdır. Ancak şeker dağıtıldığı için şeker bayramı da denebilir. Açıkçası şeker veya Ramazan dedik diye aşırı günaha girecek değiliz. Oraya gelene kadar ne günahlar, yanlışlıklar var.

Aslında bizim Ramazan Bayramı dediğimiz bayramın asıl adı Fıtır Bayramıdır. Sadaka-ı fıtr olarak da bilinir.
Ramazan ayında olduğu için halk arasında Ramazan Bayramı olarak adlandırılmış.
Şeker bayramı lafı ise örfümüze aykırı bir şey. Ne dinimizde ne de örfümüzde böyle bir isim yok.

Cok yanlıs bır durum boyle bır mubarek olan bayrama ve cok onemlı bır ısmı olan bu bayrama basıt bır ısımle boyle hıtap etmek cok yanlıs.

Ramazan Bayramıdır gerçek ismi kuranda da Ramazan Bayramı olarak geçmektedir şeker bayramı denilmesinde ki gaye çocukların şeker toplamaya çıkmasıdır.

Şeker Bayramı ismindeki şeker kelimesi tamamen yanlış anlaşılmasından ortaya çıkmış bir kavramdır. Köküne inecek olursak Ramazan ayında oruç ve açlık ile nefis terbiyesinin yanı sıra yokluk çekenler ile empati kurma, bu yüzden elimizde bulunanlara, verilen nimetlere şükür etme bazında değerlendirilmesi gerektiği için Osmanlı döneminde Ramazan Bayramı , Şükür Bayramı olarak anılır ve bilinirdi. Aynı zamanda ibadetini tamamlayıp bayrama erişmiş olmanın şükürü olarak da ifade edilebilir. Buna bağlı olarak Arapçada şın-kef-rı kelimesinin her iki anlamada gelen bir kelime olarak okuma hatasından kaynaklı şükürün şekere dönüştüğü ifadesi yer alıyor. Lakin Hz Muhammed’in bayram namazından hemen önce hurma yemesi sünnetinin devam ettirildiği, bu sebepten Osmanlı döneminde de bayramlarda tatlı dağıtılması ile bir Osmanlı adeti olarak da adının Şeker Bayramı olarak anıldığı da rivayet ediliyor. Fakat her durumda Ramazan Bayramı olarak anılması gereklidir. Çünkü Şeker Bayramı ifadesini bazı kimseler bayramın hakikî manasını saptırmak amaçlı kullanabilirler. Ramazan Bayramı deyince akla gelecek sabır ve şükür ifadelerinden uzak şeker, çikolata, eğlence gibi farklı anlamlar çağrıştırmak doğru olmaz.