Ramsey hunt sendromu nedir?

Ramsey hunt sendromu nedir ve belirtileri nelerdir?

Akut nöropati kümesine özgü sendromlardan biridir. Zona’ya sebep olabilir. Ayrıca ağızda erozyonlara ve yaralara, tat alma bozukluklarına, şiddetleri ağrılara ve işitme sorunlara yol açabilir.

Ramsay Hunt sendromu, bir zona salgını kulaklarınızdan birinin yakınındaki yüz sinirini etkilediğinde ortaya çıkar. Ağrılı zona hastalığına ek olarak, Ramsay Hunt sendromu etkilenen kulakta yüz felci ve işitme kaybına neden olabilir. Ramsay Hunt sendromuna suçiçeğine neden olan aynı virüs neden olur. Su çiçeği temizlendikten sonra virüs hala sinirlerinizde yaşar. Yıllar sonra yeniden aktif hale gelebilir. Bu olduğunda, yüz sinirlerinizi etkileyebilir.
Ramsay Hunt sendromunun hızlı tedavisi, kalıcı yüz kas güçsüzlüğü ve sağırlık gibi komplikasyon riskini azaltabilir. Ramsay Hunt sendromunun iki ana belirtisi, Bir kulakta, içinde ve etrafında sıvı dolu kabarcıklarla ağrılı kırmızı lekeler ve Etkilenen kulakla aynı tarafta yüz zayıflığı veya felç. Genellikle, lekeler ve yüz felci aynı zamanda ortaya çıkar. Bazen biri diğerinden önce olabilir.
Kulak ağrısı, işitme kaybı, kulaklarınızda çınlama, bir gözü kapatma zorluğu, tat algısında bir değişiklik veya tat kaybı ve ağız kuruluğu hissedilebilir. Belirti ve semptomların başlamasından sonraki üç gün içinde başlayan tedavi, uzun süreli komplikasyonların önlenmesine yardımcı olabilir.
Ramsay Hunt sendromu suçiçeği geçiren kişilerde görülür. Suçiçeği iyileştikten sonra, virüs vücudunuzda kalır. Ramsay Hunt sendromu kulaklarınızdan birinin yakınındaki fasiyal siniri etkileyen bir zona salgınıdır. Ayrıca tek taraflı yüz felci ve işitme kaybına neden olabilir. Yaşlılarda daha sık görülür. 60 yaşından büyük insanları etkiler. Ramsay Hunt sendromu çocuklarda nadirdir. Ramsay Hunt sendromu bulaşıcı değildir.