Renk körü olan hayvanlar hangileridir?

renk körü olan hayvanlar hangileridir?

Renk körü olduğuna şaşıracağınız bir çok hayvan var. Kuşlar, köpekler, yılanlar, salyangozlar, kediler, arılar, fareler, balıklar, inekler, atlar, köpek balıkları, bukalemunlar, sinekler ve bir çok hayvan diye sıralandırabiliriz.

Renk körü olan hayvanlar hangileridir?
Hayvanların hemen hepsi etrafı insanlardan farklı şekilde görür. Ancak bilimsel olarak renk körü diyebileceğimiz hayvanlar; salyangoz, yılan, köpek ve boğadır.

Kuşlar.

Köpekler.

YILANLAR. …

Kediler. …

Arılar. …

Salyangoz.

KUŞLAR
Kuşlarda kamera filtreleri gibi gözlerinde 4 filtre vardır .Bu 4 filtre, daha net görmelerini sağlamakla beraber, gördükleri renkleri bizden farklılaştırıyor.
KÖPEKLER
Köpekler baskın olarak mavi ile sarı renklerini ve tonlarını ayırt edebiliyor. Kırmızı ve yeşili net seçemiyorlar. Görüşleri, renk körü olan insanlara benziyor. Ayrıca bizim gördüğümüz renklerden ziyade sepyaya daha yakın bir filtreyle gördüklerini söylemek de mümkün.
YILANLAR
Tüm yılanlar, çıngıraklı yılanlar ve pitonlarda dahil olmak üzere dünyayı resmen iki farklı şekilde görüyorlar. Kafalarında bulunan kızılötesi sensör geceleri kızılötesi görmelerini sağlıyor ama sabahları normal renkli görüyorlar. Hava karardığında kızılötesi görmeleri, avlarını daha kolay yakalamalarını sağlıyor. Sabahları gördükleri renkler bizim gördüklerimizden çok daha soluk olsa da gece kızılötesi görmek epey bir havalı sanırsak…
KEDİLER
Kediler, retinalarının arkasında bir yansıma tabakasına sahipler. Bu insanlarda ve hatta diğer birçok hayvanda bulunmayan bir özellik. Bu tabaka sayesinde geceleri daha net ve aydınlık bir görüşe sahip oluyorlar. Tabakanın iyi yanları olduğu kadar kötü yanları da var. İnsanlardan 7 kat daha düşük bir ışık algılama eşikleri var…
ARILAR
Arılar, mavi ile yeşil renklerini ve tonlarını görebiliyorlar. Aynı zamanda UV ışınlarını görme yeteneğini de sahipler. Kırmızı diye bir renk bilmiyorlar ama kırmızı bir şey gördüklerinde bunu sarı veya turuncu olarak algılayabiliyorlar. Çiçeklerin rengini bizden farklı görmekle beraber, ultraviyole ışık desenleri de görüyorlar. Bu ışık desenleri sayesinde de çiçeğin polenine direkt iniş yapabiliyorlar.
SALYANGOZ
Kimimiz salyangozlardan iğreniriz, kimimizde saatlerce kabuklarından dışarı çıksınlar diye bekleriz… Küçücük olan bu canlı neredeyse hiç göremiyor desek peki? Tamamen siyah beyaz bir görüş açısına sahip olan salyangozlar hiçbir şeyi net göremiyor.Ama renksiz ve bulanık görseler de, diğer salyangozları geçerken fark edebiliyorlar veya onlara zararı dokunacak bir şeyin geldiğini anlayabiliyorlar. Renkleri değil de yoğun ışığı ayırt edebilme yetenekleri, karanlık yerlerde güvenle dolaşabilmelerine ve hayatta kalabilmelerine yardımcı oluyor.

Köpekler renk kötüdür. Gri siyah beyaz tonları ile görürler.