Robert Jordan kimdir? Eserleri nelerdir?

Robert jordan kimdir? Eserleri nelerdir ? Kısaca bilgi veriniz.

Robert Jordan olarak bilinen James O. Rigney, Zaman Çarkı adlı epik fantazya dizisinin yazarıdır.

Karısı ve yayıncısı Harriet ile Güney Carolina’da yaşamaktadır. Jordan yirmili yaşlarının sonunda bu yana yazmaktadır ve farklı isimler altında, farklı türlerde pek çok eser vermiştir.

obert Jordan, 17 Ekim 1948 yılında Güney Carolina, Amerika’da dünyaya gelmiştir. Yirmili yaşlarından bu yana yazmakta olan yazar farklı isimler altında, farklı türlerde pek çok eser vermiştir. Kullanmış olduğu isimler arasında Reagan O’Neal, Jackson o’Reilly ve Chang Lung yer almaktadır. Jordan adı altında da bir Conan dizisi yazmıştır.

Yazar olacağını daha küçük yaşlarda bilmesine rağmen Robert Jordan, yazmaya ileri yaşlarına kadar başlamamıştır. Yetiştirildiği zaman okuduğu kurgu romanlara benzer romanlar yazmak için ihtiyaç duyduğu yaşam deneyiminden yoksun oluğunun farkındaydı. Bu nedenle kendi kendine bir gün yazacağını söyleyerek beklemiştir.

Bu dönede ABD ordusuna katılan Robert Jordan, Vietnam’da iki dönem geçirmiş, geçirdiği zamanda da pek çok madalya kazanmıştır. Aynı zamanda da South Carolina’daki askeri kolej the Citadel’den fizik diploması aldı ve nükleer mühendis oldu.

Robert Jordan, yazmadığı zamanlarda avcılık ve balıkçılık yapmakta, poker, satranç ve bilardo oynamaktadır. Yazar kendini tarih meraklısı saymakta ve gelecek yıllarda da yazmayı planlamıştır. 16 Eylül 2007 yılında mücadele ettiği hastalık “amyloidosis” yüzünden ölmüştür.

Amerikalı yazar. Eserleri; Dünyanın Gözü, Göğün Ateşleri, Kışın Yüreği, Gölge Yükseliyor, Hançer Yolu, Kaos Lordu, Düş Hançeri, Yeni Bahar, Yenidendoğan Ejder, Büyük Av, Geceyarısı Kuleleri, Işığın Anısı, Kılıçtan Taç, Fırtına Toplanıyor

Robert Jordan, 1948 yılında, halen eşi Harriet ile yaşadıkları, 1797’de inşa edilmiş olan evde, Charleston’da doğdu. Dört yaşında okuma yazma öğrendi. Beş yaşına geldiğinde, Mark Twain ve Jules Verne’in tutkunu olmuştu. Fizik eğitimi alarak, Güney Carolina askeri okulu The Citadel’den mezun oldu.
Dans ve tiyatro eleştirileri yazdı. Avcılık, balıkçılık ve yelkencilik gibi doğa sporlarının yanı sıra, poker, satranç, bilardo gibi salon oyunlarına meraklı olup büyük bir pipo koleksiyonuna sahiptir.
1977 yılından bu yana yazmaktadır ve tabutunun çivileri çakılana dek yazmaya devam etmek niyetindedir.kısacası bir yazardır.

az rastlanan amiloidoz adında bir kan hastaligina yakalanmis yazar.

Fantazya dizisinin yazarıdır.
Zaman Çarkı Serisi
Efsaneler
Işığın Anısı

Bir yazardır ve bu yazdıklarını dizi-filme çevirmektedir. Zaman Çarkı isimli epik fantazya dizisini yazmıştır.