Rosenbergler Davası nedir? Rosenberg Olayı nerede gerçekleşmiştir?

rosenberg olayı nedir? rosenberg olayı nerede gerçekleşmiştir?

Ethel ve Julius Rosenberg çifti bu olayın kahramanlarıdır. Olay ABD’de gerçekleşmiştir. Sovyetler Birliğini casusluk yapmakla suçlanmaktadırlar. Defalarca kez olayı kendilerinin yapmadıklarını söyleseler de hakim vatan hainliği ile onları suçlayıp idam edilmelerine karar vermiş. Tabiki Abd halkı ayaklanmış ve olayın incelenmesini onların masum olduğunu, idam edilmemelerini istememişler. Rosenberg çiftine bir teklif götürülmüş. Eğer suçu itiraf edip biz yalan söyledik suçluyuz derlerse sadece 30 yıllık bir hapis cezası yatacaklardı. Çift bu teklifi reddetti. Biz yalan söyledik dersek bize inanmış o kadar insan ne düşünür diye. Bir teklif daha götürüldü. Bayan Rosenberg’e suçu eşinin üzerine at ve sen çocuklarına kavuş. Kadın bu teklifi reddetti tam evlilik yıl dönümünde idam edileceklerdi ki bir gün daha izin verildi ve ertesi gün idam edildi. Dünya da büyük çaplı yankı uyandıran bu olayın sırrı ise yıllar sonra çözüldü. İşin içinde Ethel’in erkek kardeşinin olduğu öğrenildi ve yalan ifade verdiğini itiraf etti. Edindiği bilgileri daktiloya geçirenin kardeşi olduğunu itiraf etmişti halbuki kim olduğunu o bile hatırlamıyordu. İnsanlar çok büyük tepki gösterse de Ethel’in Kardeşi: “Beni ve eşimi idam etmelerinden korktum. Onlar aptallıklarından öldüler. Teklifi kabul etselerdi pişman değilim. Yatağımda huzurla uyuyorum.” dedi.

dünyada w


ABD ve Sovyet Rusya arasındaki Soğuk Savaş‘ın kızışmaya başladığı yıllarda gerçekleşen bir olaydır. ABD’nin bu savaşta ideolojik olarak öne sürdüğü şey Komünizm‘in dünya için en büyük tehlikelerden biri olduğudur. Özellikle bu olayın gerçekleştiği yıllarda Senatör McCharty ve yandaşları tarafından başlatılan cadı avı tüm komünistler için ülke genelinde korkuya neden olmuştu. Özellikle ’gizli tanıklık‘ ya da ’yalancı tanıklık' adı altında çoğu kişi yalancı ihbarlarda bulunuyordu.
![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1610874737-421365-s-ea76f8cac44125ab77cfdf9876ec91529a187453.webp">![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1610874737-421365-s-ea76f8cac44125ab77cfdf9876ec91529a187453.webp]

Ronald Reagan, Robert Taylor, Ellia Kazan, Paul Robson, Bertolt Brecht, Eisel Kardeşler, Lili Hellman gibi çoğu ünlü ismin de aralarında bulunduğu isim bu mahkemelerde yargılanıyordu. İşte bu dönemde Komünist parti üyesi bir çift olan ve sendika üyesi olan bu aile bir ihbar sonucu casusluk suçuyla yargılandılar.

Rosenberg Davasına Giden Süreç

1947 yılında “Taft Hartley Yasası” yürürlüğe girmişti. Bu yasa yüzünden Julius Rosenberg Komünist Parti‘ye ve sendikalara üye olduğu için işten çıkarıldı. Bu süreçte Julius; kayınbiraderi David Greenglass ile bir tamirhane açtı. Bir itirafçı askerliğini atom bombası üretimlerinin yapıldığı Los alamos tesisinde yapmış olan ve aynı zamanda terhis olduğu sırada hatıra amaçlı olarak uranyum ve birtakım teknolojik aygıtları çalan David Greenglass’ın adını verdi. Ancak bu süreçte David‘e zorla Rosenberg çiftinin adını verdi. Bu süreç FBI’ın da kolayına gelmişti.

Tutuklanmalar
17 Temmuz 1950 tarihinde bu gerekçeyle Julius tutuklandı. Karısı Ethel ise 11 Ağustos 1950 tarihinde tutuklanmıştır. Her ikisi de kendilerine yöneltilen casusluk suçlamasını reddetmiştir. 8 aylık bir süre zarfında çıkarıldıkları mahkemede Rosenberg çifti ellerinde bir somut delil bulunmamasına rağmen 5 Nisan 1951 tarihinde ölüm cezasına çarptırıldılar. Özellikle ABD ve tüm dünya kamuoyunda tepki uyandırdı. Gizli tanıklar ve sahte belgelerden başka bir delil söz konusu değildi.

Pazarlık Aşaması
Bu tür kamuoyu tepkisi hükümeti Rosenberg‘ler ile pazarlık yoluna itmişti. Öncelikle Sovyet ajanı olduklarını kabul etmeleri halinde ölüm cezasının kaldırılacağı teklifi sunuldu ve bu teklifi Rosenberg’ler reddetti. Daha sonra çift sorgu tekniği olarak savcılar birbirlerinin kendisine ihanet ederek ele verdiklerini söylediler. Ancak bu yalan da işe yaramadı. En son olarak da Ethel Rosenberg'e kocasının ismini vermesi halinde kocasının tüm suçu üstlenerek idam edileceğini ancak kendisinin serbest kalacağı teklifi edilmiş ise de bu teklifi Ethel reddetti. Arada pek çok hapis pazarlığı vs de olmuştu.

İnfazlar ve Sonrası
19 Haziran 1953 tarihinde Sing Sing hapishanesinde elektrikli sandalyeyle çift idam edildi. Daha sonraki süreçte ise ABD hükümeti yıllar sonra sözde düzmece bir raporla Julius Rosenberg‘in casusluk olayına karıştığını ancak Ethel’in suçsuz yere idam edildiği yönünde el altından bir açıklama yapmıştı. Ancak aradan 48 yıl sonra CBS Televizyonuna ait 60 Dakika adlı bir televizyon programında 79 yaşındaki David Greenglass asıl casusun kendisi olduğunu itiraf etmiştir. David; uzlaşarak 15 yıl hapis cezasıyla kurtulmuştu. Ayrıca David Greenglass‘ın eşi de o dönemler savcı yardımcısı olan Ray Cohn’un kendisini yalan söylemeye ittiği yönünde ifadeleri de vardır.