Ruhsal anlamda acı çekmenin insanlara bir faydası var mıdır?

Ünlü filozof Nietzsche’ye göre öldürmeyen acı güçlendirir. Acı çekmek insanları güçlendirir ve olgunlaştırır mı?

">

Ben acı çekmenin insanları olgunlastirdigina inanıyorum. Belki bu olgunlaşma kısa vadede olmuyor ama uzun vadede insanları gerçekten olgunlastiriyor bana göre .

Bazen bu durumlarda kaldığımız zamanlarda insanın biraz daha olgunlaştığını ve düşüncelerini değiştirebiliyor.

Acı çekmek her ne kadar da olumsuz bir durum olsa dahi, bu duyguyu yoğun yaşayarak ruhsal anlamda gelişecektir.

Acı; insanı zora sokan yaralayan üzen kıran zor durumlarda yaşadığı hissiyattır. insanı olgunlaştıran acı gibi görünsede aslında insanı olgunşatıran şeyler insanın zor duruma düşmesidir.

Fiziksel ve ruhsal acı sadece insanın direncini arttırır. Ama diğer yandan da psikolojisini bozar.

Çok doğru ama acı süreklilik haline gelirse de insanı tüketebilir.

Evet ama bunun için ciddi güçlü olmak gerekir veya bireyin doğasında varolması gerekir. Yani şöyle, bu durumun bilimsel adı aslında mazoşizm ,duygusal mazoşizm olarak nitelendirilir. Ve acıdan beslenen kişiler duygusal zekası daha baskın kişiler olup acılar o kişileri üretebilmeye, yazabilmeye sevk eder, tıpkı ünlü 16. yy. klasik dönem şairi Fuzuli gibi.

Hani derler ya ne kadar uyarilirsan da yaşamadan anlayamazsin diye…
Aci cekmek de onun gibi birsey,yani anlatmak istedigim hatayi yapip aci cektikten sonra anlarsin,yaptigin seyin hata oldugunu…
O yuzden her acinin ardinda bir tecrube,her tecrubede de bir olgunluk gostergesidir.

Ruhsal anlamda insanın yaşadığı acılar, insana derin izler bırakır. Bu izleri, hayatın yönünü belirleyen bir yol ve hayattan çıkarılan dersler olarak tanımlayabiliriz. Acı insanı gerçekten olmak istediği kişi yapar, acı insanı güçlendirir ve hırslandırır benim açımdan.

Hayat her zaman güzel yüzünü göstermez.Dalgalı denizlerde gemiyi yürütemeyen,kaptanlığından bahsedemez.

Rulsal anlamda insanın acı çekmesi kötüdür. Derin izler bırakır.Geceleri kabus,hayal,aglamaklı hisseder. Bu yüzden Acılar, çekmek hicde iyi degildir.

bilmem ruhen gelişen bir şey tribe girmek

çok acı çekiyorum bazı şeylerden ama hiç faydası ni gormedim

bencede dogru aci insani olgunlaştırır guclulestir beni oldurmeyen aci guclendir

hiç bir acı çekmenin faydası yoktur çünkü negatif bir olaydır negatif de her zaman zararlı ve hastalıklı bir davranışa yol açabilir sonuçta pozitif düşün pozitif yaşa diye boşuna dememişlerdir belki ruhsal sıkıntıdan zayıfsan işine yarabilir o stresten kilo alabilirsin diyolar ama bence daha çok stresten zayıflıyorsunz.

Insan çektiği acılar kadar olgun ve tecrubelidir bence ama bu sürekli acılar içinde olmamız gerektiğini göstermez sadece kötü gunlerin insan karakterine kötü olduğu kadar iyi yanları da vardır.

Sadece seni daha güçlü yapar . Ama yinede acı çekmemeye çalışın

Belki doğruyu görmek bakımından vardır ama ne olursa olsun zararı da var.

Acı çekmek güçlendirir ve dahada güçlü olunur zararıda olabilir