Sabun virüsü nasıl yok eder?

Bu günlerde Coronavirus (COVID-19) nedeniyle ellerimizi artık her gün bolca sabunla yıkıyoruz ve virüsü ellerimizden atıyoruz. Peki ya, sabun virüsü nasıl yok edebiliyor?

Yani şu şekilde sabunun üretilmesinde kimyasal maddeler var ve bu maddelerin içinde bakteri ve virüslere karşı maddeler oluyor.Binevi dezenfektan gibi düşünmek gerekiyor aslında.İçindeki maddeler sayesinde temizliyor.

şöyle düşünelim elimiz yağlı ve biz sadece su ile yıkamaya çalışıyoruz. en ufak bir etki etmez ama sabun la birlikte ellerimizi yıkarsak yağ elimizden arınır. çünkü sabunun içinde yağa tutunan ve onları parçalayan maddeler vardır.
corona virisünün üst tabakasıda (bildiğim kadarı) yağ parçacıklarından oluşmakta ve sabun o tabakayı kırar suylada elimize en az 30 saniye yıkayarak bu virüsün lavabodan akıp gitmesini sağlamış oluruz. aynı etkiyi kolonya ve alkolde yapar
Eyer daha fazla ve uygulamalı bilgi istersen https://youtu.be/ODqnRN8QR2Y buradan detaylı olarak öğrenebilirsin.

20 sanıye ellerimizi güzel antibakteriyel sabun ile yıkarsak virüsün öldügünü söylüyorlar ama kolonya sürmek direk öldürdügü için alkol etkisi daha kuvvetlidir bide antibakteriyel jeller var bide

Sabunlarda alkoller gibidir. Virüslerle beraber bizim deri hücrelerimizide öldüren kimyasallar içerir bu sayede virüsler,mikroplari öldürür.

Sabun nedir ?

Sabun Apolar ve Polar maddelerin özlerinin birleştiği büyük bir yapıdır ve çok kaliteli bir temizlik eşyasıdır.

Sabun Virüsü nasıl yok edebiliyor peki ?

Bütün virüslerin RNAsı bulunur.Rnalar kalıtım materyali ve çekirdek taşırlar. Ve sabunla ellerimizi yıkadığımız o andan itibaren virüsün bütün yapısını bozacak şekilde çekirdek zarına etki eder.Bu andan itibaren ise kalıtım materyali ![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1586373740-446418-rna-virusu.png)">![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1586373740-446418-rna-virusu.png) zarar görür ve saniyeler içinde virüsler yok olmaya başlar.

Virüslerin hücre duvarı buna neden engel olmuyor ?

Sabun çok kaliteli ve güçlü bir kimyasal birleşimdir.Dünyadaki hiçbir yapı bu temizlik eşyasına karşı koyamaz. Nedeni ise ;Sabun içinde bululan polar ve apolar moleküller aynı anda bütün hücre duvarını eritir ve ne bakteri nede virüsün hücre duvarı buna dayanamaz.

Sabunun tek başına yeterli olacağını düşünmüyorum eğer öyle bir şey olsaydı kolonya yerine herkes sabuna hücum ederdi ama biraz olsun insanın içini rahat ettirir.

Normalde kirlenen ellerimizi sürekli sabunla yıkamamızın sebebi sabunun içinde bulunan polar ve apolar maddelerden kaynaklanmaktadır. Sabunun içinde bulunan bu maddeler cildimizdeki temiz hücrelere zarar vermez iken zararlı hücrelerin hepsinin hücreni duvarını kırıp onları yok etmektedir. Corona virüs tedbirleri amaçlı sürekli ellerimizi sabun ile yirmi saniye yıkamamızı tavsiye etmeleri de bundan kaynaklanmaktadır.

Corona virüsünün yağlı bir yapısı olduğu için sabunla kolayca yok edildiği söylenilmektedir.

Sabunun hammaddesi yağdır bu nedenle yağlı maddelerle kolayca karışabilir. Karıstıktan sonra ise su ile arınabilir. sabun bu aracılığı sağlar sadece su kullanırsak hiçbir zaman su ve yağ birbiri içerisinde karışmaz bir kaba biraz su ve yağ koyduğunuzda bunu görebilirsiniz. korana virüs ve birçok bakteride yağlı bir yapıya sahiptir.

bu sıralar dünya gündemini oldukça meşgul eden bu sosyal sorunu yok etmek için sık sık el yıkanmalıdır ancak ellerimizi sadece su ile yıkamak bu virüsü yok etmez tek başına su vücudumuzda taşıyabilicegimiz virüsü yok etmek için sabun ve su birlikte kullanılmak zorundadır bı sayede el de barınan virüsünün oluşturdugu tabakayı sabunun içinde bulundurdugu metaryellerle birlikte kolayca o duvarı aşabilir ve virüsün oldugu kısımları virüslerden arındırarak temizliyebilir bu yüzden ise el yıkamak özelliklede sabunla yıkamak çok önemlidir

sabunun içerisinde kimyasal maddeler oldugu için bu virüs bir canlı olduğu için ölduruyor nasıl bir insan kimyasal madde içerse ölürse virüste oyle

sabunun içerisinde bulanan kimyasallar bir çok mikroorganizmayı öldürücü ve ya yok edici özelliğe sahiptir. bundan dolayı özellikle şu günlerde elimizi gerekli kadar sürede su ve sabunla iyice yıkamamız çok önemli

Sıvı sabun ya da diğer dezenfektanlar, içindeki sağlıklı kimyasallar sayesinde virüsleri öldürebilirler.