Safderun nedir, kelimenin anlamı ve kökeni hakkında bilgi verir misiniz?

Safderun ne demektir? Kelimenin kökeni nedir? Bu kelime kimler veya hangi durumlar için kullanılır?

Merhaba @Neriman
Soru temeli başlık esas alındığından sorunuzun cevabı çok kısa olmaktadır ve kelime manası olarak geniş yazıya pek imkan vermemektedir. Kurallar gereği kısa cevaplı sorular onaylanmamaktadır.

Sorunuzu sildiğim için üzgünüm. :slightly_frowning_face:
Bol kazançlar.

binlerce bu tarz soru sorulmuş ve yasak da değil. Sitede sorulan çoğu terim hakkında nerede ise bir paragraf kadar yazı bile bulmak zor.
Eski Türkçe Kelimeler: Kulağa Hoş Gelen Az Bilinen 40 Sözcük Listesi | Paratic
Buradaki linkteki kelimelerin çoğu aratınca çıktı. Lütfen sorumu geri iade edin.
Size de link attım artık buradan soru sorarsınız. :slight_smile:
@OMG @yesilin_kizi @Teodorobagwell @Alshain @Ebyu @Markus

@OMG @yesilin_kizi @Teodorobagwell @Alshain @Ebyu @markus

Neriman hanım bu tarz onlarca hatta yüzlerce başlık silindi. Sorunun kapsamlı olması gerekiyor ki üye de araştırıp detaylı şekilde yazabilsin. Kapsamlı başlıklar site kurallarına dahildir. Cevabı uzun ya da bir cümle tutmak da üyeye kalmış. Kazanç elde etmek isteyen detaylı, özgün ve Türkçe kurallarına dikkat ederek yazar; işine gelmeyen de bir cümle yazar bir şey kazanamaz. Bunun gibi silinen başlıklara örnek verebilirim isterseniz?

soru kapsamlı. Hatta geçen bir sürü edebi metin var. Yukarıda link attım. Yukarıdaki linkteki kelimelerin çoğu sorulmuş. Buna izahınız nedir peki? Sorum haklı sebeplerle silinmedi. Hakkında bir paragraf bile olmayan edebiyat ve spor terimlerine ne demeli?

">
Cevap bundan ibaret. Herkes aynı şeyi yazacak ve haksız kazanç elde edilecek. Site kuralları belli, bizler niye uymayalım kurallara da bu tarz soruları onaylayalım Neriman hanım, yapmayın lütfen. :frowning: Bir cümleden uzun cevabı olan terimler elbete onaylanır ama sizin sorduğunuz sorunun cevabı gerçekten çok kısa. Ayrıca kategori de yanlış “Kimdir” sorusudur bu aslında. Kapsamlı hale getirilebilecek bir başlık olsa inanın düzenleme yapar onaylardım. Emeğinizi silmek bizim de hoşumuza gitmiyor ki. Kullanıcının hevesini kırmak ister miyiz sizce? Ama haklı kazanç için şart, lütfen anlayın.

siz bulamıyorsanız o sizin probleminiz. Sorduğum sorunun cevabı da bu kadar kısa değil. bana kısa cevaplı soruları tek tek buldurup buraya yığdırmayın isterseniz. Kimdir kategorisinde daha çok özel kişi sorulmuş sorulanlara baktığımda göre. Hevesimi de kırdınız. İçimden sövüyorum.

Sorumun geri iade edilmesini talep ediyorum.

Ne diyeyim Neriman Hanım, siz bilirsiniz. Ben olabildiğince yapıcı olmaya çalıştım ama içinizden sövmenize sebep olduysa hatalı davranmışımdır.
Sorunuzu onaylamam imkansız. Ben detaylı bir bilgiye rastlamadım. Sizin detaylı bilgi içeren bir linkiniz varsa paylaşabilirsiniz burada, yayınlanır o durumda.
Şu an için elimden gelen bir şey yok.
Bol kazanç diliyorum.

yukarıda paylaştığım linke bile bakmamışsınız. Orada kısa değil. Attığım linke baksaydınız; Oradaki kelimelerin çoğunun burada sorulduğuna görürsünüz. Sorum geri iade edilene kadar durmaya da niyetim yok!!!

İnceledim, orada yorum katılmış metne. Burada bilgi içerikli bir soruya yorum katmak yasak, cevap silinir.
Peki, ben başlığınızı kapsamlı hale getiriyorum ve yayınlıyorum ama bunu sizin yapmanız gerekir. “Başlığı kapsamlı hale getirin” diye uyarıyorum pek çok üyeyi. Sizin de yaklaşımınız hoş değil ama ben sorun etmiyorum.
Bundan sonra tek kelimelik cevabı olan sorularınız onaylanmaz. Dikkat edeceğinize inanıyorum.
Bol kazanç dilerim tekrar.

Anlaşılan Link yığıp sizi
utandırmam gerekli size attığım linkte olup da sorulanların bazıları;

Meyus nedir? | SorHadi
Zeyrek nedir? | SorHadi
Ehvenişer nedir? | SorHadi
Zevahir ne demektir? | SorHadi
Namütemahi ne demektir? | SorHadi
Müteşekkir kelimesi ne demektir? | SorHadi
Daha fazla da . ama bakmadım. Onları da bulup buraya atabilirim. Tabi örtbas edilip bilinmezse…

Safderun, kelime anlamı ise, bir kimsenin iyi niyetli ve temiz yürekli olmasından dolayı bu kişi kolayca aldatılır ve kandırabilir anlamına gelmektedir. Safderun kelime kökü ise, arapça saf ile farsça darun (derun) sözcüklerinden birleştirilmiştir. Osmanlıca da saftaron yada saftirik olarak kullanılır.

Saf, temiz kalpli, kolayca aldatılabilen anlamlarına gelir. Kökeni Arapça ve Farsçadan gelmektedir. Arapça “saf” ve Farsça “derun” kelimelerinin birleşiminden oluşan safderun, temiz yürekli kimse anlamında kullanılır.

Arapça saf ve Farsça derun sözcüklerinin birleşmesiyle oluşan Osmanlıca safta ron, saftirik sözcüğü ile benzeşen bir kelimedir. Bunun dışında safdil sözcüğü ile de benzeştir ve anlam olarak ise kolayca aldatılan, temiz yürekli kişidir.