Sağlığımızı tehdit eden bağımlılıklar nelerdir?

Sağlığımızı tehdit eden bağımlılıklar nelerdir?
image">image

alkok, tutun ürünleri, telefon bagimliligi bunlar sagligimizi olumsuz yonde etkileyen bagimliliklardir

Sigara, alkol, uyuşturucu, kumar, sosyal medya gibi şeyler sağlığımızı etkiler.

Sigara, alkol, teknoloji, uyuşturucu bağımlılığı sağlığımızı kötü ölçüde etkiler.

Sigara alkol ve çeşitli kötü maddeler sağlığı tehdit eder. Ve ölümcül olabilir ilerde.

Alkol, eroin, sigara, kumar gibi alışkanlıklar sağlığımızı çok kötü etkiliyor.

Sağlığımızı Tehdit Eden Bağımlılıklar Nedir?

Yaşamış olduğumuz hayatta muhakkak en önemli değer sağlığımızdır. Sağlığımız olmadan hayat anlamsız ve zor bir hal alır. Sağlığımızı korumak ve daha güzel hayat yaşamak bizlerin elinde olan bir durum. Hayatımızı güzelleştirmek , sağlıklı kılmak nasıl ki bizim elimizde olan bir durumsa , aynı şekilde onu mahvetmek ve bozmakta yine bizlerin elinde.Gelin beraber hayatımızı mahveden 6 ana maddeyi konuşalım.

Sigara Bağımlılığı

Toplum olarak en çok sigara bağımlılığından muzdaripiz. Çünkü çevremizde , evde , iş yerinde , hatta okulda bile sigara içenleri görmemiz mümkün. Sağlığımızı olumsuz direkt etkileyen etkenlerin başında gelmektedir. Küçük yaşlarda başlanıp uzun yıllar devam eden ve hiç bir faydası kanıtlanmamış ve yine defalarca zararları ortaya çıkarılmış sigara , akciğer hastalıklarına sebep olmaktadır.

">

Teknoloji Bağımlılığı

Pandemiyle birlikte daha çok vakit geçirdiğimiz teknoloji , sağlığımızı tehlikeye sokan diğer etkendir. Farkında olsak ya da olmasak bile her geçen gün teknolojinin bağımlısı oluyoruz. Buda her geçen gün vücudumuzun yıpranmasına sebep oluyor. Başta gözlerimiz , beynimiz ve diğer organlarımız zarar görmektedir. Günde 10 saati teknolojisi karşısında geçirmemiz kalıcı hastalıklara davetiye çıkarmaktadır.

">

Alkol Bağımlılığı

Alkol bağımlılığıda sigara kadar vücudumuza ve zihnimize kalıcı hasarlar bırakmaktadır. Yeşilay’ın paylaştığı verilere göre dünyada her yıl 1 milyon 800 bin kişi alkol sebebiyle ölmektedir. Alkol karaciğer , mide , bağırsak ve zihni yavaşlatarak hastalıklara sebep olmakta. Fazla tüketilmesi sonucu farkında olunmadan alkol komasına girilecek solunumu yavaşlatıp , kişinin ölümüne sebep olmaktadır.

">

Madde Bağımlılığı

İnsan sağlığını en kötü ve hızlı bir şekilde etkileyen bir diğeri ise madde bağımlılığıdır. madde bağımlılığıdır. Her geçen gün kullanım yaşı düşmekle birlikte gençler için önemli bir risk oluşturmakta. Alınan maddenin özelliğine göre bilinç kaybı , kalp krizi , solunum durması gibi geri dönüşü olmayan durumlara sürükler. Kurtuluşu zor olan bu madde bağımlılığı , erken müdahale edilmezse kişiyi kısa sürede ölüme götürür.

">

Yemek Bağımlılığı

Zararsız gibi görünen ama aslında insan hayatını ölüme kadar götüren bir diğer bağımlılık ise yemek yeme bağımlılığıdır. İhtiyaç duyulmadığı halde alışkanlık olarak sağlıksız yiyecekler tüketmek , kişiyi fazla kiloya ve daha sonra obeziteye kadar götürmektedir. Fazla kiloların açtığı iç organlarda yağlanma , solunum sıkıntısı , kalp krizi riskleri sağlıklı insana göre %22 artış göstermektedir. Buna bağlı olarak ölüm riskini arttırmaktadır.

">

Kumar Bağımlılığı

Kumar bağımlılığının getirdiği maddi zorluklardan dolayı psikolojik olarak insanı bu hastalığa sürüklemektedir. Günlük hayatı olumsuz etkilediği gibi kişiyi depresyona sokarak içinden çıkılmaz bir hal alıp intihara kadar sürükleyebilir. Kumar bağımlılığının yanında alkol ve sigara bağımlılığıda fazlaca görülmektedir ve bunlarla birleşerek daha kötü bir hal almaktadır.

">

.

Sigara, alkol, uyuşturucu, kumar, bilgisayar bağımlığı

En bilinenleri sigara, alkol, uyuşturucu bağımlılığıdır.Günümüzde teknoloji ilerledikçe telefon ve internet bağımlılığı gibi yeni türler de ortaya çıkmıştır ve insanın hem zamanını hem fiziksel sağlığını(göz, sırt, boyun vs gibi) hem de ruh sağlığını tehdit etmektedir.

Sağlımızı tehdit eden bağımlılıklar alkol , sigara , teknoloji , aşırı yemek yeme bağımlılıklarıdır .

Alkol, uyuşturucu, sigara gibi maddelerin kullanımı yüksek bir bağımlılık yaratır.

Çok fazla bağımlılık var bunların başında madde sigara ve yemek bağımlılığı saysakta edindiğimiz hobilerde sağlığımızı etkileyebilir. Mesela örgü. Bilek ve kollarda bir süre sonra ağrılar başlar ve bu devam edersek örgüye kronikleşebilir. Yada ekstrem sporlara olan bağımlılıkları da sayabiliriz.

Alkol - sigara - uyuşturucu gibi bağımlılıklar

Madde, sigara, alkol gibi bağımlılıkları insan sağlığını olumsuz etkiler.

Alkol,sigara, uyuşturucu maddeler ve şeker. Şuan çok fazla dile getirilmese de bağımlılık yapan ve hayatımızı tehlikeye sokan bağımlılıklardan biri de şeker.

Sigara bağımlılığı, alkol, yemek bağımlılığı, madde bağımlılığı, kumar bağımlılığı sağlımızı tehdit eden bağımlılıklardandır.

Sağlığımızı tehdit eden bağımlılık yapan durumlar;

  • sigara, alkol, uyuşturucu maddeleri, sağlıksız beslenme, gibi durumlar oldukça sağlığı etkileyen bağımlılıklardır. Bu maddelerden kaçınmak insanın elinde olan bir şeydir. Kendi iradesiyle bırakamıyor ise sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için uzmanlardan yardım almak gerekir.
  • Sağlığımızı tehdid eden bağımlıklar listesine TEKNOLOJI BAĞIMLILIĞINI da ekleyebiliriz artık.

    Alkol, sigara, fazla yeme alışkanlıkları sağlığımızı tehdit eden alışkanlıklardır. Bunun yanında teknoloji bağımlılığı da sağlığımızı olumsuz etkiler.

    Teknoloji bağımlılığı, alkol, uyuşturucu maddeler sağlığımızı tehdit eder.