Sağlıklı kahvaltı alternatifleri nelerdir?

Diyete uygun hafif sağlıklı kahvaltı alternatifleri nelerdir ?

Yumurta peyni bal gibi kahvaltılıkların sağlıklı olduğunu biliyoruz. Kahvaltıda bunları tüketmek gerçekten sağlığınız için çok iyi olucaktır. Kızartmalardan uzak protein ağırlıklı bir kahvaltı sağlığınız için birebir bir tercih olucaktır.

Yumurta peynir ve salata, hafif yemekler ve bol proteinlidir üstüne pekmez ve süt ürünleri içilmesi günlük diyete iyi gelir

Yumurta kesin olmalıdır sağlıklı bir öğündür. Salatalık zeytin ve peynir güzel bir sağlıklı kahvaltı alternatifleridir eğer sporcu isen spor yapmayı seviyorsan yumurta,peynir,domates, yulaf güzel bir sporcu kahvaltısıdır.

Sağlıklı kahvaltı alternatifleri tabiki kaçınılmaz olarak akla ilk olarak yumurta peynir süt bal vs. gelecektir ancak bunların yanı sıra bazı yörelerde aşırı sağlıklı olan ve bazı illerinde pek fazla bilinmeyen çok sağlıklı kekik salatası, zeytin salatasi, çökelek, çörek otu karışımlı çok sağlıklı kahvaltılık yemekler de var…

Sağlıklı kahvaltı alternatifleri bir bardak taze sıkılmış portakal suyu, peynir, zeytin, maydanoz, dereotu, yumurta, zeytin salatası, bal, tereyağı, kekik salatası, çökelek yani bu saydığım besinler tam da sağlıklı kahvaltı alternatifleri arasına girer diye düşünüyorum.

Iki üç parca ekşi mayalı ekmek.

Köy yumurtası köy tereyağı sivri biber domates peynir. Şekersiz çay 3 4 dal taze maydanoz

Günümüzde sağlıklı kahvaltılık olarak genelde komplex ve işlenmiş paketli gıdalardan uzak, porsiyonları küçük kahvaltılar en sağlıklı kahvaltılardır. BMasit bir çorba ve az biraz kepekli ya da tam tahıllı ekmeğin yanına az biraz yeşillik olabilir. Onun dışında da bir kibrit kutusu peynir, az biraz yeşillik, beş zeytin az biraz süt ve biraz tam tahıllı ekmek de iyi bir alternatif olabilir. Meyve salataları, az unlu tartlar ve sebze çörekleri de etkilidir.

Eğer klasik bir kahvaltı istiyorsan Haşlanmış yumurta, peynir, domates, salatalık ve şekersiz çayı tavsiye ederim. Hem lezzetli hem de alışık bir kahvaltıdır. Biraz tatlı bir istiyorsan yada kahvaltılık gevreğe alışmışsan yulaf lapasını tavsiye ederim. Yulaf ile meyve karışımı hem tatlı hem de lif açısından zengin bir kahvaltı olur.

Bulut ekmek. Yumurta zaten olmazsa olmaz en azından formatta değişiklik yapıp sağlıklı bir şekilde yiyebiliriz. Bulut ekmeğin mantığı da yumurta beyazını köpürtüp o köpük kısımla sarıyı karıştırıp pofuduk bir malzeme elde ekmek. Bayatlamış özellikle çavdar yada kepek ekmeği varsa bunları dilimler halinde kesip üzerine canınız ne isterse onu koymanızla işlem tamamdır. Domates biraz peynir biber ne varsa alternatif olabilir. Mesela muzlu ve yulaf unlu bir pankek tarifi başka bir çeşit olabilir. Biber, domates, havuç başta olmak üzere patlıcan patates kabak gibi ne varsa doğrayıp tuz baharat ve birazcık zeytinyağı ile harmanlayıp fırında pşirirsek harika olur.

Sağlıklı bir kahvaltıda mutlaka bulunması gereken yiyecek olan yumurta, iyi bir kahvaltının olmazsa olmazıdır. Hem çok iyi bir protein kaynağıdır, hem de tok tutar. Ayrıca peynir, zeytin, bal, kahvaltı sosu, reçel az miktarda yeşillik (roka ve maydanoz gibi), bir kaç dilim tam tahıl ekmek, bir bardak şekersiz çay ya da taze sıkılmış meyve suyu eğer mevsiminde ise domates, salatalık, biber de sağlıklı bir kahvaltının olmazsa olmazlarıdır. Kış mevsiminde ise mutlaka tercih edilmesi gereken en sağlıklı gıdalar tahin ve pekmezdir. Pekmez müthiş bir enerji verici ve ısıtıcı bir besindir.

Sağlıklı kahvaltı diye bir şey var mı. Ben sabah 6 da uyanıp işe gidiyorum o yüzden çok da bilgili değilim kendisi hakkda

sağlıklı kahvaltı organik yiyeceklerden oluşması gerekir. Bunlar haşlanmış yumurta, bal, yeşil zeytin siyah da olabilir, ekmek az olmalı ya da hiç olmamalı, peynir, yoğurt vs. gibi yiyecekler olabilir. Asla kahvaltı da hamur içeren gıdalar ve zararlı yağ içeren gıdalar tüketilmemelidir.

yulaf ezmesi, süt, muz karışımı
haşlanmış yumurta
bol salata malzemesi
ve bol bol su içmek

Ne fazla ne az yemen lazım dikkatli bir şekilde yiyeceksin yumurta yulaf süt muz kibrit kutusu kadar peynir 3-5 arası zeytin gün içerisinde aktif olman için bal pekmez reçel ekmeği de az yemen lazım ne çok fazla şişeceksin ne de aç kalacaksın ikisinin ortasını tutturmak lazım

menemen

Yumurtadan bıktığımda yulaf pişirmeyi denedim gerçekten çok tok tutsa da ben bir türlü sevemedim resmen yaşam enerjimi sömürüyor.

Yumurta en iyi sağlıklı kahvaltı bence hem çok tok tutuyor hem de vücuduma olumlu erkisini düzenli tükettiğimde gözlemliyorum. Kahvaltıdan önce su içerek güne başlanmalı.

1 seneye yakındır spor yapıyorum. Hocalarımın tavsiyesi üzerine aldığım bir beslenme programım var. Genelde sabah kahvaltısına yulaflı yumurta ve süt ürünleri ile oturuyorum. Gayet memnunum

Tereyağ, zeytin ve süt ürünlerinin olduğu sofra sağlıklı olur. Bir de yumurta tabii. Ama yumurtayı fazla kaçırmamalısınız, fazlası zarardır. Daha da güzelleştirmek için yumurtayı soğanlı ve baharatlı yiyebilirsiniz harika oluyor. Ya da domates de katıp menemen de yapabilirsiniz.

Tercihen yulaf ezmesi de yenebilir. O da çok faydalıdır.