Sakal-ı şerif nedir?

Sakal-ı şerif nedir ve kimler tarafından ziyaret edilir?

Hz. Muhammed (sav) 'in sakalına denir. Genelde özel, mübarek günlerde insan önüne çıkarılır. Bir camın içinde sergilenir.

Peygamber Efendimizin sakalını kestiği zaman sahabeler düşen parçaları toplarlar ve bunları saklarlar, elbiselerinde muhafaza ederler, sarıklarına dikerlerdi. Bunlara Sakal-ı Şerif denir. Peygamber efendimiz sahabelerin bu hareketlerini men etmemiş ve yasaklamamıştır. Türkiye’de bir çok camide bulunmakta ve mübarek gecelerde ziyarete açılmaktadır. Müslümanlar saygı ve hürmetle Sakal-ı Şerif’in muhafaza edildiği camı öperek ziyareti gerçekleştirmiş olurlar.

Sakal-ı Şerif, Peygamber efendimizin özel dînî günlerde bereketlenmek için, cemaate çıkarılan cam içinde korunan sakalı. Baş üzerinde yeri vardır ve bir sonraki sefere kadar sanduka içinde, salavat okunarak kırk bohçaya sarıldıktan sonra saklanır. Türkiye’nin ve dünyanın birçok yerinde bulunmaktadır

peygamber efendimizin sakalınıdan gerek bir tel gerek bir tutam seklinde kesilen ve hava almayan kaplarda günümüze hatta geleceğe kadar saklanmış haline denir. ve müthiş güzel bir koku salar

Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'in mübarek sakalından birkaç tanesine verilen isimdir. Bu mübarek sakal özel olarak muhafaza edilmektedir.

Peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa sav. efendimizin sakalıdır özenle saklanıp özel günlerde cami ve dergahlarda sergilenmektedir.

İslam dininin önderi ve İslam dinine göre son peygamber olan Hz. Muhammed’in sakalının telidir.