Sakatat nedir? Sakatat çeşitleri nelerdir? Faydaları nelerdir?

Sakatat nedir? Sakatat çeşitleri neler? Faydaları nelerdir?

Büyük baş ve küçük baş hayvanlardaki karaciğer,akciğer,böbrek,kalp, taşlık,bağırsak,işkembe ve midenin diğer bölümleri,kemik suyu, paça çorbası gibi hayvanın kırmızı lop etleri dışında kalan yenilebilir kısımlarına sakatat denir. Vücut sağlığı açısından son derece önemlidir. Faydaları ise şunlardır:

İşkembe bol miktarda selenyum içerir ve troid hastalıklarında faydalıdır.
Bol miktarda demir içerirler ve kansızlığa ,anemiye karşı koruyucu etkisi vardır.
Kolajen deposudur .
Göz sağlığı açısından son derece yararlı olacaktır
B12 vitamin eksikliği nedeniyle yaşanan problemleri giderir
Beyin sağlığı açısından son derece önemlidir
Organların düzenli çalışmasını sağlar.
Cilt hücrelerini yenileyerek ,cildi canlandırıcı etkileri vardır.

Sakatat hayvanların iç organlarının tümüne verilen addır.

 • Kalp
 • Akciğer
 • Karaciğer
 • Dalak
 • Böbrek
 • Bağırsak
 • Bunlar hayvanların sakatat bölümünün bir kısmıdır,dalak ve ciğer kan yapıcı özelliğe sahiptir,kan hastalıklarına sahip olan kişilerinin tüketmesi oldukça faydalıdır.

  Sakatat kesimi yapılan hayvanların kasları dışında kalan yenebilir kısımlarıdır. Paça, kokoreç ve çorba yapılmaktadır.

  Sakatat, kesilen hayvanın kasları dışında yenilen kısımlarına verilen isimdir. Küçükbaş ve büyükbaş hayvanların yenilebilir iç organları sakatattır. Ciğer, dalak, yürek, işkembe, böbrek, koç yumurtası, uykuluk birer sakatat türüdür. Sakatatlar yüksek oranda demir içerdiği için kansızlık gibi rahatsızlıkların önüne geçer.

  Hayvanın iç organlarıdır sakatat kansız biri için önerilir faydası çoktur

  Sakatat kesimi yapılan hayvanların kasları dışında kalan yenebilir kısımlarıdır. Paça, kokoreç ve çorba yapılmaktadır.
  B12 açısından zengin olduğundan dolayı faydalıdır.

  Sakatatlar koyun , dana , tavuk gibi hayvanların belirli bölgeleridir . Mesela karaciğer , taşlık , işkembe, dalak , beyin , dil , kelle paça gibi kısımlarıdır. Her birinin kendine özgü faydaları vardır . Mesela dalak ; dalak kansız kalan bireyler için çok fazla tavsiye edilen bir bölümdür . Kelle paça ile yapılan yemekler ise kemik erimesine , kırık kemiklere ve eklemlere çok iyi gelen bölümlerdendir .

  Hayvanların iç organlarıdır genel olarak yenilen organlarına denilir
  Ciğer,böbrek,kalp,dalak,bağırsak,karın bunlardan bazılarıdır bunlarla genelde paça tarzı çorbalar veya kavurma yapılır kan değerlerini oldukça arttırır ülkemizde oldukça sevilir

  İnek, boğa, öküz, manda gibi büyükbaş hayvanlar ile koç, koyun, keçi gibi küçükbaş adı verilen hayvanların mide, bağırsak, böbrek, dalak, kalp gibi iç organlarından oluşan ve gerek yemek olarak tüketilen, gerek başka işlerde kullanılan bölümlerine verilen yerleridir. Mideden işkembe, bağısaktan kokoreç, mumlar gibi yemekler yapılmaktadır. Ciğerin sote yapılmaktadır. Yani bir çok yemek çeşidi bulunmaktadır.

  Küçükbaş ve büyükbaş olmak üzere hayvanların iç organları sakatat’tır. Sakatat çeşitleri çok vardır şırdan, mumbar, kokoreç, kelle paça, ciğer, böbrek, beyin söğüş vb. insan sağlığına da çok yararlı besinlerdir. Mesela kelle paça unutkanlığa, beyin tümörlerine, kansere çok faydalıdır. Organlara damar tıkanıklığına vs daha birçok faydaları mevcuttur.

  Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların iç organlarından oluşuyor. Dalak, ciğer, karaciğer, beyin gibi.
  Dalak ve ciğer özellikle kan yapımını sağlamaktadır ve d vitaminide yükseliş gözlenmektedir.
  Oğlumun kan değerleri sayımında, kansızlık ve demir eksikliği çıkmış bulunmaktaydı, sonuç üzerine doktorun onayınıda alıp karaciğer yedirsek mi diye düşünürken, doktor dalakta daha fazla kan yapımı olduğunu öğrenmiştik. Karaciğere göre dalakta daha fazla kan yapımı bulunmaktadır. Ama bunun yanı sıra C vitamini yüksek besinlerin meyve sularıyla kana karışması daha kolay oluyor.
  Dalak ve portakal suyu eşliğinde 1 ay 10 günde 8 olan kansızlık 10.87 ye ulaşmış demir 16’yken 33 e yükseliş gözlemlenmiştir. 1 yaşına kadar vermemiş bulunmaktayız, 1 yaş sonrası doktor kontrolünde devam ettik ilk 10 gün her gün dalak ve portakal suyu içti. 10 gün sonunda 2-3 güne bire düşürüp gerçekten güzel bir sonuç elde etmiştik. Kansızlık ve demir eksikliği kilo alımını durdurmuştu ama sakatat sayesinde (dalak yedirdik ve portakal suyu) 1 ay 10 günde 1 kilo 300 gram yükseliş olduğunu gözlemledik.