Sakatlanan atlar neden öldürülür?

">

Genellikle koşu atları öldürülür. Bir daha koyamayacağı için canı yanmasın diye öldürülür. En çokta etinden faydalanmadığımız için öldürler. Doğada özgür bırakmayı tercih edenlerde var.

atları normalde yarış için besleyen kişiler.atta burkurma gibi bişiler oldugunda tedavisi münkün degil cünki atlar her zaman ayakta durdukları icin inciltmiş oldukları bölgeye hep basmak zorundadırlar.

Sakatlanan atlarda ayakları tekrar düzelmediği için atları öldürüyorlar.

Benim tahminlerine göre, bir at koşmak için yaratılmıştır yani savaş olsun spor olsun birçok yerlerde kullanılıyor atlar, kullanılamayacak olanları da sakat vs gibilerini cahil vicdansız ve katil ruhlu kişiler yapar bunuda, amaç yaşaması anlam taşımıyor düşüncesidir.

Sakatlanıpda öldürülen atlar genelde yarış atlarıdır. Artık yarışamayacağı için öldürülür. Maalesef.

Doğası gereği atlar sürekli ayakta durduğu için iyileşmesi neredeyse imkansız ve genelde at yarışı sektöründe olan atlar için bu acımasız uygulama nasılsa işime yaramaz düşüncesiyle yapılıyor. Bu atlar için geçerli değil sadece insanlar hayvanlara karşı çok acımasız. Bir örnek de ben vereyim. Etlik tavuk çiftliklerinde kuluçkadan eril yani horoz çıkan hayvanlar henüz civcivken suda boğularak itlaf ediliyor. Yatacak yerleri yok!!!

Sakatlanan atlar genellikle tedavisi olmadığı zaman öldürdüklerini biliyoruz. Çünkü acı çekmekten başka bir şey olmuyor onlar için bunu yapmak daha mantıklı geliyor.

Sakatlanan atların sakatlık durumu geçici değil kalıcı ise bu yönteme başvuruyorlar. Özellik yarış atlarında bu yöntem uygulanır. Veteriner hekim tarafından onaylandıktan sonra ölüm gerçekleştirilir.

Atların sakatlık durumuna bağlı. Daha çok yarış atlarına uygulanan üzücü bir durum fakat bazıları doğaya da bırakılabiliyor.

Aslında kemikleri kendini onarabilir. Fakat bir atın kırılan bacağı, o büyük cüsse sayesinde çok zor iyileşir. Hatta yine atın ağırlığı yüzünden bazen iyileşmez bile. Diğer hayvanlar gibi üç ayakla da idare edemezler. O nedenle de sakatlanan atlar vurulur.

Bu durum acı verici gibi dursa da sakatlanan atlar bir daha koşamaz, yürüyemez ve acı çekerler bu nedenle uyutularak yaşamlarına son verilir bu durum atların daha fazla acı çekmemesi için yapılır

Bu yarış atlarında yapılan bir durumdur, çünkü yarışta kullanıldıkları için ayakları sakatlandığı zaman kişiler bir daha onun performans gösteremeyeceğini düşünerek öldürürler.