Sakız çiğnemek toplum içinde ayıp mıdır?

Sakız çiğnemek doğru bir davranış mı?

Ayıp değildir ama öyle Şapur supurda çiğnenmez agzimiz kapalı

Ayıp olmaz fakat insanları rahtsız edecek düzeyde sakız da çiğnenmez. insanlardan laf ve azar işitebilirsiniz. .
yemek sonrası veya sabahları 5 10 dakika çiğnemek yetmeli

Ayıp diyemem ama sesli çiğneyip baloncuk yapanlara sinir oluyorum,bişey de diyemiyorum.öyle çiğneyenlere ceza gelse😅

Ceza vermek sizin elinizde. Sözlerinizin ceza yükümlülüğü mevcuttur. insana yaptığı şey ile ilgili bir söz söylemek onu küçük düşürmeye yeter de artar bile

Yani insan gibi sakız çiğnemek tabii ki ayıp değildir. Ama bazıları ağızlarını yaya yaya sakız çiğnedikleri için ayıp gözüyle bakılıyor. Aslında ayıp olarakta değilde daha çok insan değilmiş gözüyle bakılıyor. Sakız çiğnemeninde bir adabının olduğunu düşünüyorum. Ağzımızı kapatıp çiğnersek hiç sorun kalmayacaktır.

Topluluğun bir arada bulunma nedenine göre değişebilir fakat toplu olarak zorunlu bulunduğumuz yerlerde örneğin toplu taşıma araçları gibi yerlerde insanları rahatsız etmeyecek şekilde sakız çiğnenebilir ayıp değildir.

Ağzın açık, cak cak cak diye çiğner iseniz ayıp. Ama ağzınız kapalı ve usturuplu bir şekilde elbette çiğneyebilirsiniz.

Adaplı çiğnendiğinde hiçbir mahsuru yoktur. Ama toplumumuzda şu da var bir kadın ne kadar edepli de çiğnemiş olsa hoş karşılanmaz. İnşallah bu tabuları da yıkarız birgün…

Bu soru kültüründen kültüre, yöreden yöreye farklılık gösterir. Örneğin bizim toplumumuzda ataerkil yapı olmasından dolayı sakız çiğneyen kadınlara “Kötü kadın”, sakız çiğneyen erkeğe ise “Yumuşak erkek” tanımlaması yapılmaktadır. Ancak başka ülkelerde bu davranış çok normal karşılanabilir.

değildir :slight_smile: coğu kişi ile de aynı fikirdeyim cak cak cak diye de cignenmez

Adaplı çiğnendiği sürece hiçbir mahzuru yoktur bence ayıp bile değil sonuçta mide için gereken sağlık için gereken bir şey sakız çiğnemek ama adapsız şekilde çiğnendiği zaman ayıplanır ama hiç görmedim ben öyle etrafımda cak cak çiğneyen

Bence ayıp değildir. Ama bizim sınıfta bir çocuk var sakız alıyor. Bile bile bir kız var onu sinir etmek için şapırdata şapırdata çiğniyor. Kız önümüzde oturuyor, erkek olan ise arkamda olan gine bana oluyor. Ne diyelim ya geçen uyardım hoca sen çok konuşuyorsun diyor. Dersten atacağım felan dedi yav.

Bu daha çok sakızı nasıl çiğnediginize bağlı bir durum eğer adaba uygun ciğnemezseniz tabicbu bu uygun degildir. Ama uygun bir şekilde ağzımızı şapırdatmadan çiğnersek neden olmasın, tabi ortamda bizden büyük akrabalarımızın olmamasınada dikkat etmeliyiz .

Sakız çiğnemek toplum içinde Bence ayıp Çünkü ağzındaki çıkan sesten hic haz etmem yani Ben de sevmiyorum ağzında balon açık ses çıkaran insanlara ya bence toplanın da ayıp kimine göre ayıp olmasın da.

Neden ayıp olsun ya akıl var fikir var tabi ağzını aça aça çiğnemesin kimse de.Yani ağzı kapalı herkes çiğneyebilir ne var bunda.

Sakız çiğnemek elbette ayıp değildir. Ama toplum içinde ses çıkartarak insanları rahatsız ederek çiğnemek yanlıştır. Çoğu kişi bundan rahatsız olur. Çiğnenebilir ama çok ses çıkartıp dikkat çekmemek şartıyla… :grinning:

Sakız çiğnemek aslında bilinmesede çok faydalı sakız; stres ve gerginligi azaltır, sindirim sistemini kolaylaştırır,ağız ve diş sağlığına iyi geliyor. Bide kilo vermeye yardımcı oluyor. Ben genelde temizlik yaparken yada yemekten sonra çiğniyorum. :grinning: