Saman altından su yürütmek deyiminin anlamı ve hikayesi nedir?

Saman altından su yürütmek deyiminin anlamı ve hikayesi nedir? Kısaca bilgi veriniz?

En kısa haliyle anlatacak olursak , hiç belli etmeden insanların arkasından iş çeviren insanlar için kullanılır . Hikayesi ise , bir köyde tarlaları sulamak için ortak bir su kaynağı varmış . Açıkgöz bir köylü , bu su kaynağından kendi tarlasına kadar bir su yolu kazar , sonra üzerini kapatıp saman ile kamufle eder . Bir gün bu köyde susuzluk hakim olup suları azalmış ve herkesin tarlasındaki ekin kuruyup solarken bir tek bu açıkgözün tarlası sapasağlam kalınca köylüler bu durumu araştırıp gerçeği öğrenir .

Saman altından su yürütmek deyimi kimseye sezdirmeden başkalarının da kullanımında olan şeyleri kullanarak gizlice kendine menfaat sağlayanları ifade etemek için söylenmiştir. Hikayeye göre herkesin ortak kullandığı suyu açıkgöz bir çiftçinin kendi tarlasına ark kazarak kendi tarlasına vermesi ve su kanalının üzerini de samanla örterek bu durumu gizlemesi sonucunda ortaya çıkan bir deyimdir.

saman altindan su yurutmek anlami birisinin arkasindan busuru is cevirmek yani kotu is cevirmek ve bunun cok kolay olcagini saf insanin inancagi guvendigi kisiden arkadasindan is cevirmek kolay olur yani sevdigin ve inandigin kisi senin arkandan su yurutur

Bu deyimin anlamı, gizlice kimseye belli etmeden birşeyler yapmaktır.

Aslında mecaz anlamda değil gerçek anlamda kullanılmıştır. Hikayesindede bir köylünün samanla üzerini kapattığı su kanalından bahseder . Atasözünde asıl söylem gizli iş yapılmaması gerektiğidir.

Saman altından su yürütmek çevredeki kişilerin farkına varmasını önleyerek, onlardan habersiz bir şekilde gerçekleştirilen eylemler için kullanılmaktadır.

Atasözünün dayanağı, efsaneye göre zamanında bir çiftçinin tarlası için suyu diğer ortak kullanıcılardan gizli bir şekilde fazla kullanmasıdır.