"Sana duvar ördüysem tuğlasını sen verdin." Sözü neyi ifade ediyor?

“Sana duvar ördüysem tuğlasını sen verdin.” Sözü neyi ifade ediyor ?

sana karşı tavır almamdaki en büyük sebep senin bana karşı olan tavırların gibi düşünebiliriz sanırım. Tabi herkesin görüşü farklı :slight_smile:

aramıza mesafeyi sen koydun sen soğuk davrandın buda benim soğuk davranmama sebep oldu demek istemiştir

Bir insana karşı bir tutum sergileniyorsa buna bu insan neden olmuştur.

Yani sen benim degerimi bilmedigin için değersiz oluşunun sebebi de sensin çünkü kendi yüzünden böyle olduk

Ben sana eğer duvarı ördüysem kendi kafama göre örmedim senin davranışlarından ötürü,senin tutumundan ötürü ,senden ötürü demek istemiş bu yüzden.

Bu söz 'sana mesafe koyuyorsam senin yaptıklarından dolayıdır 'şeklinde açıklanabilir.

Seni sildiysem hayatımdan tuğlasını sen verdin vefasız

Ben böyle olsun istemedim. Ama sen mecbur bıraktın. Ben çabaladım. Sen istemedin. Bende en sonunda vazgeçtim demek istiyor.

Eğer senden uzak duruyorsam sana karşı tavır aldıysam bu davranısımın sebebi sensin veya davranışların.

Bu cümleyi insan birine karşı sarf ediyorsa kalbi çok kırılmış demektir. Yani demek istiyor ki “sana yaptığım her şeyin sebebi aslında sensin.” Mesela sen kızdırdın ben küstüm, sen sevmedin ben sevmedim gibi.

Birine karşı iyi olmayan duygular besliyorsak karsi tarafin sucu da vardir. Çünkü insan sevdigi biri hakkinda olumsuz düşüncelere karsimizdaki kisinin olumsuz davranış ve düşünceleriyle bu durum gerçekleşir. Kisi bize surekli itici davranip yalan soyleyebiliyorsa bu karsi tarafin ondan uzaklasmasina neden olabilir. Bu da zamanla araya mesafe koymaya karsi tarafum suçu olarak görülür.

Aramıza mesafe koyduysam sebebi sensin. Tek suç bende değil sende suclçlusun anlamında.

seni bırakırsam bunun sebebi sensin kendi elerinle yaptın gibi

Yani burada ‘eğer sana tavır alıyorsam, bunu senin haketmenden dolayıdır’ denilmek isteniyor. Kişi yaptığı hatalarla yavaş yavaş sevdiklerini kendinden uzaklaştırabilir, insanları kendinden soğutabilir.

Sana böyle davranıyorsam demek ki halediyorsun demek istemiş

Sana bu şekilde davranmamın sebebi senin yaptıkların yüzünden anlamında olabilir.

Bence doğru bir söz hataya tek taraflı bakmıyacaksın

Sana karşı soğuduysam senin davranislarin yaptiklarin etkili oldu sebebi sensin demek istiyor.

aramıza bir soğukluk girdiyse bunun sebebi sensin anlamı vardır.