Sanayiciler işçi bulamazken insanlar neden iş bulamıyor?

Sanayiciler işçi bulamazken insanlar neden iş bulamıyor?

Sanayi işi ağır işlerdir. Herkes masa başı iş olsun çok para kazanayım derken iş bulmada sıkıntı yaşayabiliyor. Zaten ekonomi çok iyi durumda değilken bir de seçicilik yapmak kişilerin işsiz kalmasıyla sonuçlanıyor.

Çünkü işsiz olan insanların hepsi aynı durumda olan insanlar değil. bazı işsiz insanlar üniversite bitirmiş iken bazıları herhangi bir kurs gibi bir şey bitirmiş olabilir bazı insanlar ise hiç bir alanda eğitim almamış insanlardır. Sanayi ise çok bambaşka bir yer, üniversite mezunu ve işsiz olan bir insan ne kadar umutsuz olursa olsun kalkıp da sanayiye gitmez. Bu nedenle işsizlik ile sanayi arasında çok büyük bir bağ yoktur. Ayrıca sanayide yapılan işler genellikle ağır işler ve karşılığında çok az para alabiliyorsunuz. Ki günümüzde paranın ne kadar değersiz olduğunu artık herkes biliyor, asgari ücretle ev geçindirmek çok zor. Yoksulluk sınırı ile asgari ücret arasında dağlar kadar fark var, üstelik sanayide asgari ücret bile alınamıyor. Bu nedenle insanlar kendilerini o kadarcık para için neden yorsunlar?

Üniversite mezunu dünya kadar insan var.

Bu insanlar işçi olmak icin okumuyorlar. Düzgün masabaşı işler istiyorlar. Haklılar da.

Herkes sanayide çalışamaz ki o işe ilgi duyanlar arabalara ilgi duyanlar yada motor meslek lisesi mezunları bu işi yapabilir.Hatta okumayanlar tercih ediyorda diyebiliriz.Tabi bu işi orada öğrenipte usta olan çok insan var .Ülkede dört milyondan fazla işsiz var bunlardan biri benim biz şimdi sanayiye mi gidelim olmaz.Branşımız bu değil.