Sayko nedir, kimdir? Sayko ne demek?

Sayko nedir, kimdir? Sayko ne demektir? Sayko’nun kaç farklı anlamı vardır?

Sayko kelimesini günlük hayatımızda gençlerin ağzında sıkça duymaktayız. Genel anlamı “çılgın” demektir. Sayko kelimesi ingilizceden dilimize geçmiş olan bir kelimedir. İngilizcede ruh hastası, psikopat anlamında kullanılırken, Türkler arasında işe yaramayan, haylaz ve garip hareketleri olan kişiler için kullanılmaktadır.

Sayko çılgın anlamına gelmektedir.Örneğin sayko liseliler diye youube da bir çok video var yani çılgın liseliler anlamına gelir.

Sayko kelimesi İngilizce olan psychopath Türkçemize türemiştir. Direkt olarak anlamı psikopat, ruh hastası gibi anlamlara gelmektedir, ancak günümüzde sayko kelimesini bu amaçlar için değil daha değişik olarak kullanmaktadır insanlar. Haylaz, işe yaramaz gibi anlamlarda bolca kullanılmıştır Batı Trakya’da. Sayko farklı birsürü anlamıda vardır örnek vermek gerekirse aslında adı Ebe olan oyuna ‘Sayko’ oyunu dedikleride gözlemlenmiştir. Bir saykoya örnek vermek gerekirse bir seri katil olan Ted Bundy örnek verilebilir.

Sayko, sözlük anlamıyla psikopat demektir. Ama günümüzde artık bu kelimeyi anlamının dışında kullanıyoruz. Günümüzde ki anlamıyla ‘çılgın’dır.

Sayko dediğimiz kişiler boş işler peşinde koşan gereksiz insanlara verilen lakaptır.