Sebepsiz yere birilerine kızmak doğrumu?

Sebepsiz yere birilerine kızmak doğrumu? Sinirimizi başkasından çıkarmak doğru mudur?

Birine kızdığımızda sinirimizi başkalarından çıkarmak öfke kontrolünü kaybettiğimizde yaptığımız bir harekettir aslında. Oldukça yanlış bir davranıştır ama insanoğlunun genel yapısı bu şekildedir bu yüzden de çoğu zaman öfkemizi başka kişilerden çıkarabiliriz. İstemli ya da istemsiz. Sebebini çok anlamadığım bir husus, aranda bir olay geçmemiş kişilerin ön yargı taşıyarak sana cephe almasıdır. Bu tipler çabuk gaza geldiği için sebepsiz yere birilerine kızar dururlar. Biraz sert mizaçlı kişiler bu sebepsiz kızmaları daha fazla yapıyorlar. Kendilerinin hayatı ile alakalı problemler nedeniyle öfke nöbeti geçirdiğini düşünüyorum. Böyle durumlarda sakinleşmek için olaylardan uzak durmak doğru olacaktır. Kimi kişiler de sinirlenmek için bir bahane arıyor resmen. Kaostan besleniyor sanırım. :smiley:

tabi ki doğru bir şey değildir. Birinin suçu yokken neden ona kızarsın ki, sonuçta onun bir suçu yaptığı bir hata değil dimi. Suçsuz yere başkasını suçlayarak günah da işlersin.

Doğru değil. Ancak insan sinirlerine hakim olamıyor bazen ve en masumdan çıkarıyor hırsını.

İnsan herhangi bir şeye sinirlendiği zaman gözü hiç bir şeyi görmez.Bu da hoş bir davranış değil.

tabikide çok yanlış birşey başka birşeylere sinirlenip o konuyla alakası bile olmayan kişilere kızmak çok yanlış çünkü o kişinin bu konuyla hiçbir bağlantısı yok doğru yada yanlış o yüzden sinirlenince sakın olup başkalarına kızmayıp onlara zarar vermemeliyiz


Sinirimizi başkasından çıkarmak gerçekten doğru bisey değil.Kendimiz bu sinirimizi atmalı veya hakim olmalıyız. Boştan yere insanları kırmaya, üzmeye gerek yok.

tabiki hayir.bir insan niye durduk yerde birine kizsin ki zaten demi? insanalr cok obemlidir vulurda nesela yamac cok iyi ama cymali cok kotu.beyefenidye

Hayır doğru değildir fakat insan gergin yada sinirli olduğunda kendini kontrol edemediğinden istemsizce birilerine kızabiliyor.

tabıkıde dogru bır davranıs degıldır. ısın mantıgını sezmemız lazım sonucta karsıdakıse bızım gıbı bır ınsan cunku o ınsanlarında bır kalbı var ve onlarda kızabılır uzulebılır bıze yapılanı ıstemıyorsak karsıdakı kısıye de aynısını yapmamalıyız

Kesinlikle yanlış karşımızdaki insanında bir canı ve duyguları var keyfe keder onu kırmak çok yıpratıcı ve yanlış bir hareket olur.İnsan gururu ve onuru için yaşar sürekli onu keyif için üzmek bu değerlerden mahrum kaldığını gösterir.

Doğru bir davranış değil tabiki de. Birine kızıp başkasından çıkarma gafleti. Aslında bunu istemsiz bir şekilde yapıyoruz. Biraz sakinleşip düzgünce düşündüğümüzde ne kadar yanlış yaptığımızı anlayabiliriz.

Bu soru bile mantıksız geldi bana. O insan senin sinirini haketmediyse neden çeksin. Sinirlendirene sinirini çıkartamıyorsan başkalarına zarar vermeden siniri başka yollarla atmak lazım.

Doğru değildir hoş bir davranış değil haksız yere birine bağırmak kızmak onu utandırır rencide eder

Kızmak sağlıklı öfkelenmek sağlıksızdır
İnsan, geçmişini içine yatırdığı tabutu sırtında bir yük, adına gelecek dediği bebeğini ise karnında bir umut olarak taşır. Sevgili Dostum Metin Bobaroğlu’ndan öğrendiğim gibi: Beşer, bedeni ile burada olsa da geçmişte deneyimlediği olumsuz duyguları geleceğe endişe olarak (ya tekrar olursa!); benzer şekilde, önceden yaşadığı olumlu duyguları ise umut (ah keşke tekrar olsa!) olarak geleceğe yansıtmaktadır; böylece şimdi ıskalanır. Geçmiş ve gelecek arasında kontrolsüzce savrulan düşüncelerin kaza yapması kaçınılmazdır.


Sebebsiz boştan yere tabikide birine kızmak olmaz .Onun suçu,günahı yokken neden onu kıralım,üzelim ki ? Birisine sinirlenince sinirine hakim olman lazım gidip masum bir insani incitmemeliyiz.

Yani bunu neden yapacaksın hala anlamış değilim çünkü herhangi bir amaç yok hatta sinirli olsan bile sinirini tutman ve karşıdakine yansıtmamak insanlığın gereğidir çünkü sinirle kalkan zararla oturur bunu unutmayalım.

ona bu şekilde davranırsak öfkeli bir şekilde ve hiçbir suçu yoksa, karsimizdaki kisi bizimle arkadaşlığını bitirerek bizden uzaklaşabilir. Veya canı sikılıp bizimle konusmayabilir.

Kesinlikle doğru bir yaklaşım değil .Çünkü karşımızda ki insanın ne tepki vereceğini bilemeyiz.Onu kırabiliriz , üzebiliriz bu yüzden karşımızda ki insana sakin bir şekilde yaklaşmalıyız

Genelde yumuşak yüzlüyümdür ama bir iki hassas noktam var, o noktalara dokunulursa öfkeden deliye dönerim. Sebepsiz yere kızdığım biri olmaktan ziyade öfkemi muhatabına yansıtmayı ya da direk susmayı tercih ederim. Bu anca bana zarar verir ama başkalarına sebepsizce kızıp kırmaktansa kendimi hırpalarım. Aslında kızmak ve öfkelenmek tehlikeli duygulardır. İnsanı olmak istemediği birine de dönüştürebilir. Her insanın bu konuda duygularına hakim olması gerektiğini düşünüyorum, kendim de dahil. Ne olursa olsun insan kendini sorgulamalı önce. Gidip suçu olmayan adama kızarsan hem bir süre sonra kendi vicdanın sızlar hem de kalp kırmış olursun, karşındakinin de duygusu var neticede. Ne kadar sinir bozucu da olsa insan önce kendisine bakacak. Kendinde hata yoksa muhatabına belirli çerçeveler içinde gösterebilir sinirini.