Şehirliyi ad yıkar, köylüyü inat atasözünün anlamı nedir?

Şehirliyi ad yıkar, köylüyü inat atasözünün anlamı nedir?

Fikrimce şehirde yaşayanlar buranın kurallarıyla yaşayabilmek adına bin bir türlü yalana başvururlar ve bu durumda nihayetinde sonları olur. Köylüde doğasında olan doğuştan gelen ve genlerinde bulunan inat nedeniyle türlü zorluklar yaşayarak kendisi de sonunda perişan olur anlamında olan bir atasözümüz. Her türlü yıkılacaklar anlamını da çıkarabiliriz bu devirde.
Yıkılacaksınız :grinning:

">

Şehirliyi Ad Yıkar, Köylüyü İnat Atasözünün Anlamı

Şehirdeki insanlar birine bir iş için yada bir konu hakkında söz verdikleri zaman o söz tutulmadığı sürece yalancı konumuna düşerler. Bu durumda da artık kimse o kişiye güvenmez, güvenip bir sorumluluk vermeye çalışmazlar ve zor duruma düşerler. Köylüler ise daha inatçı insanlardır. Onlara bir iş verildiğinde o iş hakkında bir bilgisi, tecrübesi olmadığı halde verilen sorumluluğu yerine getirmek için inatlaşarak zorluklarla karşı karşıya kalırlar anlamında kullanılmaktadır.

bence şehirde yaşayanlar kalabalık bir ortam olduğu için adın çıkarsa bir yerlerde inmez rezil rüsva ederler köyde de iste inat sadece köylüyü değil herkesi yıkıyor zaten.