Şehzade Mustafa neden öldürüldü?

Kanuni sultan süleyman oğlunun infaz emrini neden verdi? Sizce bu gereklimiydi?

şehzade Mustafa çok kıymetli bir şehzadeydi. Hürrem sultan sebebiyle öldürüldü. Tamamen gereksizdi.

Şehzade Mustafa’nın öldürülmesinde iç ve dış faktörler vardır.Şehzade Mustafa boğularak idam edildi.

Kanuni Sultan Süleyman,Hürrem Sultan’ın kışkırtmaları yüzünden oğlunu öldürmüştür.Son derece gereksizdi.Şehzade Mustafa çok kıymetli bir şehzadeydi.Kardeşi Cihangir’de bu yüzden babası Kanuni’ye tavır takınmıştır.

Kanuni Sultan Süleyman oğlunu bir şüphe yüzünden infaz etti. Demek ki şüphe çok tehlikeli bir histir. Ne yazık ki kanuni bu büyük günahı işledi.

Herkesin bildiği gibi Hürrem Sultan’ın etkisiyle öldürüldü babasının emriyle ne kadar acı…

İç ve dış güçlerin etkisi ile ileride sıkıntılar yaşayacaklarını düşünerek veya düşündürtülerek boğarak öldürtüldü.

Kanunlar gereği hanedan ailesinden birinin kanı dökülmeyeceği için Şehzade mustafa boğularak idam edildi Bu sırada Kanuni Sultan Süleymanın çadırında ağlayara Kuran-ı Kerim okuduğu rivayet edilir Ayrıca Şehzade Mustafanın adına tuğra çektirmiştir bu padişahlık alametidir

Çıkar çatışmaları sebebiyle tahta çıkmaması için Hürrem sultan emriyle Öldürüldü.

bir perdenin arkasında bekleyerek Zal rüstem ağa şehzade arkasından dolanarak boynuna kement atarak boğdu. kanunlar gereği haneden ailesinden birinin kanı dökülmeyeceği için şehzade mustafa boğularak idam edildi. bu sırada kanuni sultan süleyman çadırında ağlayarak kuran-ı kerim okudğu rivayet edilir. ayrıca şehzade mustafanın adına tuğra çektirmiştir bu padişahlık alametidir.