Selfie nedir?

Selfi nedir ? Selfi ilk ne zaman kullanıma başlanmıştır? Selfinin türkçe karşılığı nedir?

Cep telefonlarının ön kamerasıyla kendimizi veya
toplu şekilde çekindiğimiz fotoğraflardır . Oxford üniversitesinde bir kişinin kendi fotoğrafını sosyal medyada paylaşmasıyla bu akım başlamış ve tüm dünyaya yayılmıştır.Kelime anlamı olarak selfienin Türkçesi özçekimdir.

İngilizce bir terim olan "selfie"nin Türkçe karşılığı; “özçekim” demektir. Özellikle android cep telefonlarının ve yine cep telefonları nda ki çift kamera sistemlerinin yaygınlaşmasıyla insanların kendi kendilerini gerek tek başlarına, gerek bulundukları ortam ve insanlarla birlikte çekme eğilimleri artmıştır. İnsanlar bu selfie adı verilen özçekimleri; gerek kendi anıları arasına koymak amaçlı, gerek internet uzerinde kullandıkları uygulamalarda paylaşmak amaçlı çekmektedirler. Bu uğurda kendilerinden geçip, kazayla yüksek kayalıklardan düşerek ölenler, sakatlananlar bile olmuştur ve halen de olmaktadır. Bazı insanlar için bu selfieadı verilen özçekim, insanların kendi hayatlarını tehlikeye atacak kadar bu kadar önemlidir.

selfi özçekim anlamına gelen bır kelıme dır vu selfı kelımesı ıngılız kokenlı bır kelımedır. genellıkle telefonun on kamerası ıle ortaya cıkan bu cekım akımı son yıllarda oldukca yaygın kullanılan kelımeler arasında. bu sselfı toplu olarak yada tek olarak cekılmektedır bır kısının cekıp sosyal medyada paylasmasıyla ortaya cıkmıs ve herkez tarafında n vaz gecılmez bır durumdur bu 7 sınden 70 ıne kadar gıtmektedır bu selfıyı nınem bıle kalabalık bır ortamda dugunde bayramlarda gelınde bır cekınelım dıyerek kullanıyor sen ne anlarısın selfıden demekkı ozcekıme oldukca bır merak varmıs bu sayede oz cekım ıle vıdeolar ortaya cıkıp sosyal medyada yaygın olarak paylasımlar yapılmakta bu herkez taradında kullanılan bı cekım turudur


Selfy kelimesinin türkçesi öz çekimdir . Öz çekim kişinin kendinin fotoğrafıni çekmesidir .

Selfie öz çekim demektir. Telefonun ön kamerasıyla çekilen fotoğraflara selfie denir.

Türkçe karşılığı öz çekim olan selfie insanların kendini çekmesine denir yani bir cihazın kamerasını kişi kendine döndürerek çekerse öz çekim olur

Selfie, akıllı telefonlar yada tabletler ile kişilerin kendilerini çektikleri resimlerdir. Türkçe karşılığı özçekim olup, sosyal medyada ortaya çıkan bir akımdır. Selfie akımının sosyal medyada büyük ilgi görmesiyle selfie çubuğu icat edilmiş olup, özöekimlere farklı bir boyut da kazandırmıştır. Selfie akımına olan ilgi sosyal medyada halen büyük ilgi görmektedir

Bir telefonun ön kamerayla çekilen pozlar veya ailecek çekilen fotoğraflara Selefi’e adı verilir ve Günümüzde yaygın olan bir fotoğraf çekme tekniğidir.

Selfie adı öz çekimdir yani kişinin telefonun ön kamerası ile kendini ve yanindakileri cekmesidir.

Selfie ingilizce kökenli bir kelimedir. Selfie’nin türkçe ismi öz çekimdir. Bu öz çekim telefon kamerasıyla yapılır. Telefonun ön kamerası ile yapılır. Toplu veya sadece kendimizi cekeriz. Buna da öz çekim denir. Oxford Üniversitesi’nde bir genç kendini çekip sosyal medyaya atmıştır ve bu sosyal akım başlamıştır.

öz çekim demektir ve 2013 lerde popülerliği hızlanarak bugunlere gelmiştir.

Selfie Türkçe karşılığı; öz çekim demektir. Aslında yıllardır insanların telefonlarının ön kamerası ile kendilerini çekmesi son bir kaç yıldır. Tüm dünyada selfie ülkemizde ise öz çekim olarak bilinir.

Selfie: Telefonun ön kamerasından çekilen resimlere selfie adı verilmişdir. Türkçe: (Öz çekim) demektir.

Selfie telefonun ön kamerası sayesinde insanların kendilerini çekmek içindir.

Türkçe karşılığı ‘özçekim’ olan kelimedir. Teknolojinin ilerlemesi ve kameralı telefonların çoğalmasıyla ortaya çıkan bir terimdir. Telefonlarda bulunan ön kamera ile insanların kendilerini çekmesidir. Günümüzde hemen hemen herkesin cebinde bu tarz bir telefon olduğu için internet ortamında sıkça karşılaştığımız bir durumdur ve tahminimce hiçbir zaman son bulmayacak uygulamadır.

Selfie telefon kamerası yada diğer kayıt cihazları ile kendimizin resminin çekme işlemidir. Türkçe karşılığı öz çekimdir. Cep telefonlarının hayatımıza girmesi ile beraber önem kazanmıştır.

Selfie kelimesinin Türkçe karşılığı özçekim demektir,telefonumuzun ön kamerası özçekim kamerasıdır.

Telefonun ön kamerasından çekilen fotoğraflara selfie denir.

Selfie İngilizce’den Türkçe’ye “özçekim” olarak geçen bir kelimedir. İngilizce’deki self kelimesinden türemiştir.