Seramik sırlama teknikleri nelerdir?

Seramik sırlama teknikleri nelerdir?

Seramik sırlamada 4 teknik vardır.Bunlar


1- Daldırma

2- Akıtma

3- Fırça ile sürme

4- Püskürtme teknikleridir.

Seramik sırlama teknikleri ?

1 . Daldırma ; Yaygın ve etkili yöntemlerden biridir Daldırma ile seramiğin bütün Yüzeylerini 1-2 Daldırma da Her bölüme eşit sır gelecek şekilde Kolayca boyayabilirsiniz Bu yöntem genelde uygun sırlarda Kullanılacak yöntemdir Daldırma sırasında objenin bulunduğu yere sır sürülemeyeceği için Bu bölümleri manuel sürme tekniği uygulanır Kısım kısım Fırça ile sürüp kurumasını bekleyebilirsiniz. ![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1599039178-94524-cece916c-fdc1-4892-bcc6-cd9ed244cfad.jpeg)">![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1599039178-94524-cece916c-fdc1-4892-bcc6-cd9ed244cfad.jpeg)

2. Akıtma Tekniği ;
Bu yöntemi az ve azalan sırlar da kullanabilirsiniz . Bir kap ile Sırı 45 derecelik açıyla Seramik yani önümüzde bulunan seramik yaptığımız objeye dökerek kullanabiliriz Bu teknikte sırın kıvamına dikkat edilmesi gerekmektedir Dökümde yaptığımız gibi bu teknikte de Gerekli rütuşların yapılması gerekir.
image">image

3. Fırça ile Sürme Tekniği ;
Fırça ile sürme tekniğinde en önemli nokta Fırçanın kaliteli olması ve cinsidir . Uygun fırçayı seçmek çok önemli noktalardan biridirFırça tekniğinde En önemli değerlendirebileceğimiz fırsat fırçanın kıllarının yoğun olduğundan sürmenin daha kolay olacağıdır , Fırça ile sürülen sırlar boza kıvamında olmalıdır. Eğer toz sır kullanıyorsanız bunu biraz su dökerek sulandırıp kullanabilirsiniz Bu işleme fırça Yardımı ile yapacağımız için 3-4 kat kullanmamız gerekir. Bunun sebebi ise seramik çok emici bir maddedir , seramik sırı objeye yedirmek gerekir .
image">image

4. Püskürtme yöntemi ;
Bu yöntemde sırı heryere eşit uygulamak için kullanılmakta ideal bir yöntemdir . Püskürtme için kompresor ve boya tabancasına ihtiyaç vardır . Eğer ki tamamen malzemeleriniz hazırsa bu yönteme başlayabilirsiniz . Bu yöntemde sır heryere dağıldığından havayla temas etmektedir bunun için koruyucu maske takmak gerekir .
image">image

Fırçalama

Fırçalama, yalnızca işlemin doğası gereği, yüzey kaplamasında genellikle bir pürüz geliştirir. Ürünün ıslak sırları fırçadan emmesi daha az olası olduğundan, genellikle en iyi ateşlenmemiş veya yeşil eşya üzerinde yapılır. Bu nedenle, genellikle bir kez pişirilmiş ürünleri camlamak için veya tanımlanmış bir fırça kalitesi gerekliyse veya izlerin önemi yoksa kullanılır. İstenilen sonuca ve kaplanacak alan miktarına bağlı olarak, yumuşak saç sulu sulu boya fırçalarından çeşitli ev boyama fırçalarına ve hatta hayvan kılı kullanan ev yapımı fırçalara kadar hemen hemen her fırça kullanılabilir.
image">image

Daldırma

Eşyaların tencere veya sır kovalarına daldırılması muhtemelen en yaygın sır uygulama yöntemidir. Hızlıdır, kolaydır ve genellikle eşit kalınlıkta bir kaplama sağlar. Daldırma, hız ve verimliliğin önemli olduğu üretim çalışmaları için en kullanışlı camlama işlemidir. Sır uygulama sırasında akarsa, daha fazla boyama için pürüzsüz bir kaplama sağlamak için gerekirse bir bıçakla çıkarılabilir. Sırsız noktalara (parçayı tuttuğunuz yerden) bir fırça veya parmaklarınızla rötuş yapın.
image">image

Dökme

Dökme ve daldırma genellikle aynı iş parçası üzerinde yapılır, burada iç kısım dökülür ve dış kısım daldırılır. Dökme teneke kutular, sürahiler ve uzun ağızlı tencerelerden çeşitli pota biçimlerine kadar çeşitli aletlerle yapılabilir. Tüm dökme kapları kendi özel akış kalitesine sahip olacak ve yine, bireysel gereksinimler belirli bir iş için kullanılacak en iyi aracı belirleyecektir. Şahsen ben yerel hırdavatçıdan satın aldığım dar ağzı olan alüminyum döküm kabını tercih ediyorum.
image">image

Püskürtme

Püskürtme, iyi bir uygulama yöntemidir, ancak genellikle eşit kaplamalar elde etmek ve yeterli bir kaplama için gerekli kalınlığa karar vermeyi öğrenmek oldukça fazla deneyim gerektirir. Tüm parçanın camlanması veya küçük alanların camlanması için kullanılabilir.

">

Sıçrama

Sıçrama, kullanılan aletlerin doğası gereği kırılmış ve düzensiz bir püskürtmenin elde edildiği bir püskürtme şeklidir. Bazen kötü, verimsiz veya eskimiş püskürtme tabancaları istemeden aynı şeyi yapar! Sıçratmak için olağan araç, bir diş fırçası veya benzer sert kıllı fırçadır.
image">image


Seramiği ince bir tabaka şeklinde kaplayarak onun üzerine eriyen cam vb. oluşumdur. Seramiğin hammaddesinden yapılan seramiğin üzerindeki oluşuma sır denir.

Seramik sır altı tekniği, seramik dekor boyalarıyla ve şeffaf sırla yapılır.
Bisküvi pişirimi yapılmış parçanın üzerine, motif çizilmiş kağıt yerleştirilir. Kurşun kalemle şeklin üzerinden geçilir. Çizilen desen alta geçer. Şeklin üzerine fırçayla çeşitli renkler katılır. İlk katta fırça izleri gözükebilir, o yüzden ikinci ve üçüncü kat uygulamaları yapılabilir. En son olarak da netlik kazandırmak için dış kontur uygulanır.