Ses Duvarı Nedir? Sonik Patlama Nasıl Oluşur?

Ses Duvarı Nedir? Sonik Patlama Nasıl Oluşur?

Ses Duvarı hakkında bilgi veriniz…

Ses duvarı sesin hızına yetişildiği anda oluşan büyük bir ses patlaması olan olaydır . Sonik patlama ise bu duvarın geçildiğinde oluşan ses patlamasının adıdır .

Ses duvarı bir ortamda ses hızının geçilmesini anlatır. Bir hava aracının Doğru Hava Süratinin (TAS) Lokal Ses Hızı’na (LSS) bölünmesi bir uçağın o bölgedeki ses hızının kaç katı süratte seyrettiğini gösterir. Bu değer (Mach No) eğer 1’den küçükse subsonic uçuş gerçekleşiyordur, 1’i geçecekse 1’i geçtiği anda sonik patlama gerçekleşir. Bu duruma ses duvarının aşılması denir. Süpersonik uçuş moduna geçilmiş olunur. Jetler ve Concorde uçağı sesten hızlıdır, diğer yolcu uçakları ve private uçaklar sesten yavaştır. Artan irtifada ses hızı daha yüksektir. Ses hızının miktarının bağlı olduğu ana parametre sıcaklıktır. Akışkan havanın ses hızı geçildikten sonra drag denilen sürtünme gibi olaylardan kaynaklı yavaşlatıcılarla bağlantılı değeri aşırı artmaktadır.

ses duvarı denilen şey aslında sesin sınırıdır. Bu sesi sadece uçak değil bir insan bile aşsa bu patlama denilen olay gerçekleşir.

Ses, bir saniyede 1200 kilometre hızla hareket eder. Bir madde bu hızı aşabilirse ses duvarını da aşmış demektir. Sesin havada yayılma hızı hava sıcaklığına veya yoğunluğuna göre farklılık da gösterebilir. Mesela yere yakın bir mesafede 1500 kilometre hıza ulaşan bir uçak bu hızı geçerken atmosferde hava soğuk olduğu için 1000 kilometrenin geçilmesi yeterlidir.

Eğer kaynağın hızı,ses hızına ulaşırsa ses dalgaları ard arda biner. Yani madde çıkardığı ses dalgalarıyla aynı hızda ilerler.
Bu da bir basınç oluşturur ve yüksek basınçlı hava duvarı ortaya çıkar.
Jetler bu duvarı aşabilirler.Ve bu sırada ortaya sonik patlama çıkar.