Sevgi görmeden büyümenin yaşama etkileri nelerdir? (Bölüm 1)

Sevgisiz büyümek kişinin yaşamını ve insanlar arası ilişkilerini nasıl etkiler?

bu sorunun cevabını ben şuna benzetiyorum bir araban var ve kapıları camları olmadan yagmurlu havada ıslanmadan gezmeye çalışıyosun.

psikoloji yo bol bol araştıran bir insan olarak cevaplıyorum bu soruyu kişi hayatına giren arkadas olsun sevgili olsun bütün insanlara kendini sevdirmeye çalışır. Çocukluğunda eksik kalan bu sevgiyi hayatına giren diğer insanların doldurması için çabalar bu çaba zamanla kendi karakterinden kendi özelliklerinden bile vazgeçmesine değiştirmesine sebeb olabilir. Ama bunun tedavisi vardır insanlar kendilerini iyileştirebilir ler.

Kötü yönde etkiler.Çünkü her çocuğun hakkıdır sevgi gösterilerek büyümek. Sevgi gösterilen çocuklar hayata daha olumlu bakar, özgüvenli olur.sevgisiz büyüyen çocuklarda genelde güven eksikliği görülür.

Kişi sevgi görmeyince sevilmeye layık olmadığı gibi bir algı geliştirerek kimsenin onu sevmeyeceğini düşünür , kendini değersiz hisseder , bir zamandan sonra hırçınlık başlayabilir. Sevgi göstermeyi de tam olarak bilemez çünkü sevgi görmemiştir.Kısaca hayatını çok kötü etkiler , her alanda.Zamanla kendinde farkındalık oluşturabilirse üstesinden gelebilir. Ama keşke insanlar sevgi göstermeyeceklerse çocuk sahibi olmasalar.Her çocuk sevgi dolu büyütülmeyi doğuştan hak eder.

İnsanın en temel ihtiyacı bilinenin aksine sevgi değil, güvende olmak.
Sevgi de güvenlik ihtiyacını karşılamanın en sağlıklı yöntemi.
Sevgi görmeden büyüyen kişiler, kendini güvende ve değerli hissedemiyor. Bu sorununu aşabilmek için de yollar arıyor.
İşin garip tarafı kendini değersiz gören kişiler bunu sevgi yöntemiyle yapamıyor.

Kişiyi olumsuz yönde etkiler.İlerdeki yaşamında hala etkisi devam edecek davranışlara neden olabilir.

Her kişiyi farklı etkiler. Kimi hiç görmediği sevgiyi arar durur ömrünce kimi hiç görmediği ve tanımadiği sevgiyi hissettirmek için çabalar sevdiklerine ama sevgisiz büyüdüğünün farkındaysa insan hala umut vardır sevgiyle tanışmaya dair. Çünkü bir de sevgisiz büyüdüğünün farkında olmayan insanlar var sevgiyle hiç tanışamayabilirler :pensive:

oldukça etkiler diye düşünüyorum illa ki alışılır ama neden sevilmediğini sorgular insan çünkü insanın desteklenmeye ve sevilmeye ihtiyacı vardır.

Sevgi görmeden büyümüş insan sevilmeyi asla sevmez çünkü daha önce hiç sevilmemiştir.Bu duyguyu hiç tatmamıştır.Korkar sevilmekten ayrıca sevemez de kimseyi.İnsan hissetmediği bir şeyi hissettiremez sevilmemiş insan sevemez.Sevmenin ne demek olduğunu bilmez.

Belki de ilerleyen zamanında karşısına iyi biri çıktığında sevgi kelimesini öğrenebilecek daha da önemlisi hissedecek kişidir.

her zaman sevgiye aç kalır insanlardan gördüğü ufacık bir sevgi hareketini kafasında büyütür insanları iter ya da sevilme sebeplerini kendini suçlayarak bastırmaya çalışır bir diğer yolsa ve türkiyede sıkça karşılaştığımız şiddete başvurur

O kişi artık kimseye güvenemez. Kimseyi de tam anlamıyla sevemez belki dünyaya bile küser çok kötü bir durum.

sevgi eksikliği,agresiflik ve daha güçlü olma diye düşünüyorum fakat kişiden kişiye değişir

hayatında hep bir eksiklik duyar kötü bir durum.İnsanlara nasıl sevgi ile yaklaşacağını bilmiyor nasıl davranacağını bilmemek en son istediğim olaydır.

Eğer kişi ömrünün sonuna kadar veya yeni ortamlara veya yaşam alanlarına atılamayacak yaşa gelene kadar bu sevgisiz ortamda kalırsa bunu bir miras olarak devam ettirecektir. Ancak bir fırsat bulur da bu yaşam alanından kurtulma şansı bulur ise sevginin savaşçılarından olacaktır.

İnsan doğuştan sevgiye muhtaçtır eğer bunu görmezse kendini mutsuz, hırçın, özgüvensiz hisseder.

Bence sevgisiz büyüyen çocuk taş kalpli olur.Bence hayvanları bile sevemez.

O kişi dışarıya karşı da sizin ona gösterdiğiniz sevgi kadar sevgi gösterir.

İnsan yaşamının belli zamanlarında sevgiye ihtiyaç duyabiliyor. Bunu görmediği zamanda bu boşluğu farklı şekillerde dolduruyor. Kimisi nefretle, kimisi hüzünle. Her ikiside kötü çünkü nefretle dolduran bunu tekrar dışarıya nefret, kin, sinir olarak yansıtacak. Diğeri ise içine kapanıcak. O yüzden sevgi ya da sevgisiz büyümek kişi için çok önemli bi etken diye düşünüyorum