Sevr Mağarası’nın dinimizdeki önemi nedir? Sevr Mağarası’nda ne olmuştur?

Sevr Mağarası’nın dinimizdeki önemi nedir?

Sevr Mağarası’nda ne olmuştur?

Sevr mağarası dinimizce kutsal sayılan ve hac farizası sırasında ziyaret edilen mekanlardan biridir. Peygamberimiz Mekke’den Medine’ye hicret ederken bu Hz. Ebu Bekir ile beraber bu mağaraya sığınmış ve kafirler mağaranın önüne geldikleri halde bir örümceğin yaptığı ağı görerek mağaranın uzun zamandır kullanılmadığı kanısına vararak mağaraya bakmamışlardır. Bu da İslamın önemli olaylarından biri ve Peygamberimizin mucizelerinden görülür.

Peygamber Efendimiz ve Hz Ebu Bekir in hicret ettikleri zamanda dinlenmek için kullandıkları mağaradır. Burada çok mucizevi bir olay meydana gelmiştir Peygamber Efendimizi kovalayan müşrikler mağaranın önüne geldiklerinde örümcek ağı ve birde kuş yuvası görürler ve kendilerince örümcek ağ örmüş ve kuş yuva yapmış kesinlikle burada olamazlar derler ve oradan çekip giderler ikinci bir olay ise Hz Ebu Bekir mağaraya girdiklerinde bir yılan deliği görür ve bu deliği ayağı ile kapatır yılan ayağını ısırır ve dışarı çıkar Hz Ebu Bekir e şöyle der ben bin yıldır bu anı bekliyorum neden kapatıyorsun der sonrasında Peygamber Efendimiz bir miktar tükürüğünü Hz Ebu Bekirin ayağının altına sürer ve orda bir iz kalır o yüzdendir ki Hz Ebu Bekirin soyundan gelenlerin ayağının altında ben vardır.

Hz Muhammed Medine hicreti sırasında Hz Ebu Bekir ile birlikte Sevr mağrasına sığınmıştır. Burada mağaranın girişine yuva yapan kuş Hz Muhammed’in mucizelerinden biridir.