Seyahatname nedir?

Seyahatname nedir? Kimler yazar?

Evliya Çelebi tarafından gezdiği gördüğü yerleri kitap halinde getiren bir gezi kitabıdır.

İçerisinde gezilen görülen yerlerden bir takım anı ve deneyimlerin yer aldığı kitaplara denir.

Evliya Çelebi’nin dünyada gezip dolaştığı yerleri kaleme aldığı bir eserdir. Evliya Çelebi’nin dünyayı dolaşmasının ardında yatan hikaye ise çok farklı bir hikâyedir şöyle ki bir Peygamber Efendimizi rüyasında görür ve şefaat Ya Rasûlullah diyeceği yerde seyahaat der ve böylece dünyayı gezer.

Seyahatname, bir yazarın gezip gördüğü yerleri, bu yerlerde yaşanmış olayları, anlatılan efsaneleri kaleme aldığı gezi kitabıdır. Seyahatname türünün en bilinen örneği Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesidir.

Seyahatname, yazarların gezip gördüğü yerleri oralardan edindiği izlenimleri ve bilgileri yansıttığı eserlerdir

Geçilen görülen yerlerin yazıldığı bir anılı kitaptır.

Seyehatname bir kişinin bir yeri gezip gördüğü yerleri kitaba aktarmasıdır. Bir nevi günlük olabilir.

Seyahatname Evliya Çelebi tarafından yazılmış. Osmanlı dönemine aittir. Türü gezi yazısıdır ve on bölümden oluşur. Yazarının ismi ile yayımlanmıştır.

Bilinenin dışında bilinmeyeni ele almak ve bütün gördüklerini kayıt edip ansiklopedi oluşturmak.

seyahatname bir eser türüdür. Ve herkes yazabilir. Bir yere gidildiğinde orada görülen yaşanılan her şey seyahatname konusu olabilir.

Seyahatname, bir yazarın gezdiği gördüğü yerleri yazması ve anlatmasıdır bir tür günlükte denebilir ilk seyahatname örnegide evliya çelebi yazmıştır.

Bir gezgin gezdiği gördüğü yerleri kaleme aldığı bir tür yazı defteri ,günlükte denebilir.

Seyahatname bir gezginin gezdiği gördüğü yerlerde ki kültürü oranın yaşamını anlatmasıdır özetle.En meşhuru ise Evliya çelebinin SEYAHATNAME'sidir.

gezginler yazar .gezdiği ,gördüğü yerleri .farklı yaşantıları yazarlar . Hani bizde bı laf vardır “yediğin ictigin senin olsun bize gezdigin yerleri anlat” diye . Seyahatnamede kısaca bunun açıklaması .

Seyahatname, Evliya Çelebi Seyahatnamesi Evliya Çelebi tarafından 17. yüzyılda yazılmış olan gezi yazısı kitabıdır. On ciltten oluşur.

seyahat name türk dili ve edebiyat dersinde görülen gezilen yazılan anıları kağıt a geçmektir

Evliya Çelebi tarafından 17. Yüzyılda yazılmış olan 10 ciltten oluşan bir gezi yazısı kitabıdır

Günlüğün seyahat sırasında tutulan seyahat esnasında gezilen görülen yerleri gün gün tutulan deftere denir.

Bir çok yere gidip gezmiş görmüş insanların o yerler hakkında bütün her şeyi aktardığı kitap hâline getirdiği yazılara denir