“Seyirci Etkisi” nedir?

“Seyirci Etkisi” nedir? Bu olayın ne gibi olumsuz sonuçları olabilir?

“Seyirci Etkisi” yardima ihtiyaç duyulan bir olay zamani,etraftaki insanlarin,diger insanlar yardimci olacak dusuncesiyle olaya mudahele etmemeleri durumuna verilen bir isimdir.

Yardıma ihtiyaç duyulan bir durumda,çevrede olaya tanıklık eden kişi ne kadar fazla ise, müdahale eden kişi sayısının o oranda düştüğünü belirten psikolojik bir terimdir.

Genovese sendromu yani seyirci kalma etkisi olarak bilinen bu sendromda zor durumda olan bir kişiye veya meydana gelen olaylara nasılsa bir müdahale eden veya gerekli yerlere haber veren biri çıkar düşüncesinde olması ve sonuçta kiiye ve olaya müdahale edilmemesi sonucunu doğuran bir etkidir. Bu sendrom anlatılanlardan sonra yaşanması zaten başlı başına bir olumsuzluktur. BBunun böyle olmaması için duyarlı bir topluma ulaşma çabasında olmamız gerekir.

Seyirci etkisi çok yardıma ihtiyaç duyduğunuz bir olay yaşanırken çevrenizdeki insan sayısı ne kadar az ise yardım alma oranınızın daha yüksek, ne kadar çok insan varsa yardım alma ihtimalinizin o kadar düşük olduğu psikolojik bir durumdur. Denizde yüzmeyi bildiğiniz halde boğulma durumuyla karşı karşıya kaldığınız bir durumda kaldığınızı düşünün. Yardım çığlığınızı attığınızda ortamdaki kişi sayısı az veyahut yardımı duyan kişi az olursa kurtulma ihtimaliniz daha yüksektir. Sadece olayı belirli kişiler fark ettiği için atağa geçme ve yardım etme duygusu daha ağır basar. Olay yerinde çok kişi görüp, çok kişi duyarsa yardım çağrınızın karşılıksız kalma ihtimali yüksektir.Kişi, ‘benden önce birisi yardım edecektir, ambulans aranmıştır, birileri benden önce yardım etmeye gitmiştir.’ gibi düşüncelerde bulunup sadece izler, buna seyirci etkisi denir.

ABD'de Kitty Genovese adlı bir genç kızın sokak ortasında gasp edilmesi, tecavüz edilmesi ve öldürülmesini 37 kişi izlemesine rağmen bir kişi bile yardım etmedi ya da polisi aramadılar. ">

Bunun üzerine sosyal psikologlar böyle bir şeyin nasıl olabileceğini araştırmak amacıyla bir deney yaptılar. Bu deney ile seyirci etkisi araştırıldı. Bibb Latane ve John Darley öğrencilerden oluşan bir denek grubu oluşturdular. Öğrenciler farklı odalara ayrıldı ve kulaklıklarla konuşacak şekilde birbirlerine kişisel problemleri anlatılacağı söylendi. Bu deney için farklı farklı gruplar oluşturuldu. Önce gruplar bire bir şeklinde iki kişiden oluşturuldu. Sonra 3, sonra 4 ve en son 5… Katılımcılara ses kaydı dinletildi fakat deneklerin onun bir ses kayıdı değil, yan odada oturan farklı bir kişi olduğunu düşünmeleri sağlandı. Kayıttan gelen seste konuşmanın ortasında bir öğrenci sara nöbeti geçirdi ve yardım istedi.

• Denekler tek kişi olduğunda, yardım edecek bir başkası olmadığında, yardım etme oranı yüzde 85.
  • Üç kişilik gruplarda yardım etme oranı yüzde 64
  • Beş kişilik gruplarda ise yardım edenlerin oranı yüzde 31
  • Ayrıca denekler tek başınayken yardım etme süreleri daha hızlı iken, gruptaki kişi sayısı arttıkça yardım etme süreleri de giderek azaldı.
  • Bu deney bizlere sorumluluğu başkalarına yüklemeye hazır varlıklar olduğumuzu kanıtlıyor. Eğer çevremizde başkaları varsa nasıl olsa yardım eden bulunur diyerek sorumluluğu bir başkasına atıp başkalarının harekete geçmesini bekliyoruz. ">

SEYİRCİ ETKİSİ NEDİR?

Seyirci etkisi,yardıma ihtiyaç duyan biri/birilerinin olduğu ortamda az kişi varsa yardım oranının fazla çok kişi varsa oranına göre düşmesidir.

)

SEYİRCİ ETKİSİ DENEYİ VAR MIDIR?

Tabii ki de vardır.Bir grup insan 3 gruba bölünmüştür ve başta anket yapılacağı söylenip her grup kapısının altından duman çıkan bir odaya alınmıştır.1. grup sadece 1 kişi bulunan gruplara ayrılmış ve %75’i duman çıktığını bildirmiştir.2.grup 3 kişilik gruplara ayrılmıştır ve grupların sadece %38’i dumanı yetkililere bildirmiştir.3.grup ise 2 sahte kişi 1 gerçek kişinin olduğu gruplara ayrılmıştır gruplardaki sahte kişiler ilk önce dumanı bakıp sonra hiçbir şey yokmuş gibi kafalarını çevirmişlerdir ve bu deneyde de sadece %10’luk bir kısım dumanı yetkililere bildirmiştir.

SEYİRCİ ETKİSİNİN GERÇEKLEŞTİĞİ GERÇEK BİR OLAY VAR MI?(HASSAS KİŞİLERİN OKUMAMASI ÖNERİLİR.)

Evet, maalesef var.Kitty Genovese adlı genç bir kıza sokak ortasında ilk önce iki kez bıçaklanmış ve şahitlerden birinin “Kızı bırak!” diye bağırmasıyla katil kızı bırakmıştır kız ölmemiştir ama bir süre sonra katil yeniden kızı bıçaklamış sokağın ortasında o can çekişirken ona tecavüz etmiş ve en son onun parasını alıp kaçmıştır.Bu hem fiziksel hem psikolojik vahşeti izleyen 38 kişiden sadece biri polise haber vermiştir ve diğer kişilerin hepsinin polisi başkasının arayacağını onların aramasına gerek olmadığını düşündüğünü söylüyor ve böylece o çığlığa 38 kişiden sadece biri cevap veriyor böylece bu sendrom ismini bu genç kızdan alıyor.Olaydan sonra polis izleyenlerin ifadesini alıyor ve herkes polisi zaten başka biri aramıştır benim aramama gerek yok diye aramadığını polise bildiriyor.

Bir sorumluluk var ama kime verilecek?

https://img-s3.onedio.com/id-5c9a3e13f9084bc013f1d398/rev-0/w-900/h-399/f-jpg/s-6dc338f4780fa641b6dd56a87c3069b3b620ccb7.jpg)

seyirci etkisi spor müsabakalarında sporcuyu maça yada yaptığı müsabaka ya olumlu yada olumsuz yönde etkilemesidir olumsuz etkiler doğurması çok yüksek vede sporcu buna hazır değilse çöküntü içine girebilir futbol maçlarında çok görülür seyirci etkisi seyircisiz oynan maçlarda maç genelde temposuz sıradan giderken seyircili maçlarda tempo daima yüksek olur seyircinin sakinliği yada coşkusu maçın seyrine % 100 etki eder :slight_smile:

Seyirci etkisi psikolojik terim ve anlamı birisinin yardıma ihtiyacı varken etrafta ne kadar çok kişi toplanırsa yardım oranı o deredecede azalır.