Shounen Ne demektir? Genellikle hangi tarzada olurlar ve hangi ülkeye özgüdür?

Shounen Ne demektir? Genellikle hangi tarzada olurlar ve hangi ülkeye özgüdür?

Anime ve manga hakkında konuşurken, etrafta atılmış Japonca terimler var, bu da girişimciler için biraz kafa karıştırıcı olabilir. Ama belki de bunların en önemlisi, farklı anime ve manga türlerinden bazılarını ifade eder.
Bu beş türün her biri (shonen, shojo, seinen, josei ve kodomomuke) belirli bir hedef demografiye odaklanmıştır. Onlar tür değil. Aksine, bunlar sadece hedef kitlenin kim olduğuna dair etiketlerdir. Bu nedenle, türlerin her birine düşen anime ve manga teknik olarak herhangi bir türe sahip olabilirken, hangi anime ve manganın hangi türe düştüğünü bilerek, beğenebileceğiniz diğer benzer başlıkları bulmak için iyi bir yol haritası görevi görür.
Shonen kelimesi tipik olarak on beş yaşın altındaki genç erkekleri ifade eder. Böylece, shonen anime ve manga bu demografiyi hedefliyor. Bu anime ve mangaların çoğunda genç bir erkek kahraman var ve aksiyon, macera ve dövüşe odaklanıyorlar. Shonen anime ve manga’nın bazı popüler örnekleri Dragon Ball, Bleach, Naruto, One Piece, Watamote ve Titan Attack.

farklı kesimler tarafından farklı yorumlanan bitti türdür aslinda. shounen aslında sadece erkeklere hitap eden bir tür değildir. zaman içerisinde gelişen japonya’nın milliyetçi politiklarının bir sonucudur. öyle anime/manga otakusuyum shounen de erkeklere hitap eden çeşididir demekle olmuyor. dikkat ederseniz bu tarz eserlerde karakterler hep lise öğrencileri veya daha genç çocuklardır. ergen karakterler kendi yaşlarından beklenmeyecek düzeyde olgun ve yaratıcıdırlar. her zorluğun altından bir şekilde kalkmasını bilirler. spor üzerine bir anime ise en iyi sporcu olmaya çalışan bir başrol izlersiniz. amaç pokemon yetiştirmek bile olsa bunun en iyisi olmak üzerine kuruludur. ilkokul seviyesinde rekabet yüzünden gelişimleri etkilenmesin diye çocuklara sınav bile yapmayan adamların lise seviyesinde her aracı maksimum seviyede rekabete çevirmesi üzerine uzunca konuşulacak bir konudur.