Sibirya kurdunun özellikleri nelerdir? Nerede yaşarlar?

Sibirya kurdunun özellikleri nelerdir? Nerede yaşarlar?

">

Sibirya kurdunun özellikleri nelerdir? Nerede yaşarlar?
Sibirya kurtları çok tercih edilen bir köpek türüdür.
Hasky olarak adlandırılan ve gözlerinden dolayı çok sevilen bir türdür.
Saldırgan görünümü altında çok uysal, sakin bir kişilik vardır.
Masmavi gözlere sahip olan bu türün, kahverengi ve düz mavi gözlü renkleri de mevcuttur.

Soğuk hava şartlarında büyüyen ve adapte olan bu türün ön ve arka ayakları karın üzerinde rahatlıkla hareket eder.
Kahverengi, gri ve beyaz renkleri mevcuttur, bol tüylüdür.

Özgürlüğüne düşkün, oyuncu ve çok zeki köpeklerdir. Eğitilebilir.
Boyu büyüdüklerinde 30 ile 60 santim olarak değişmektedir.
Evde bakımını sağlayacağım derseniz, bahçeli ve büyük alana ihtiyacı vardır.
Ömürleri ise on iki sene ile on beş sene arasında değişmektedir. Kökenleri ise; Sibirya'dır.
Uyumlu bir kişiliği olan sibirya kurtları, çocuklarla anlaşabilir, diğer köpek ırkları ile anlaşabilir.
Çok yalnız kalmayı sevmez ve çok kalabalık ortamlarda yalnız bırakmayın.
Bazen inatçı olabilirler, verdiğiniz komutları anlasalar bile bazen yerine getirmemektedirler.
Ulumayı severler ama çok ses çıkarmazlar, soğuk hava şartlarında enerjisini atmak için egzersizlere ihtiyacı vardır.
Sıcak havalarda bu özellikleri kısmen yok olur bu nedenle soğuk havalarda yaşamaları gerekmektedir.

">
image">image

Sibirya kurdu çok güçlü bir köpek türüdür. Sibirya kurdunun karekteristik özellikleri ; zeki, inatçı , oyuncu ve sosyaldirler.Eiğitmleri diğer köpeklere orana çok daha kolaydır. Öğreetilmek istenen şeyleri daha kolay bir şekilde anlar ve algılarlar. Ama eğer öğretilmek istenen şey onlara mantıklı gelmez ise onu öğrenmemek için direnirler. Bu da inatçı yapılarından dolayı kaynaklanmaktadır. Yani eğer bir sibirya kurdu eğitmek isterseniz son derece sabırlı biri olmanız gerekir. Soğuğa alışkın oldukları için dıcak yerlerde yetiştirilmeleri uygun onların açısından uygun değildir. Serin bölgelerde yetiştirmeleri gerekmektedir. Sibirya kurdunun bir diğer ismi de husky köpektir. Etkileyici göz renkleri çok dikkat çeker. Çok fazla vahşi gibi görünmelerine rağmen aslında oldukça uysal hayvanlardırlar. Yetşkin olduklarında ağırlıkları 30 kiloya kadar ulaşabilmektedir. Kafatasları uzun, kulakları diktir. Boyları 60 cm’yi bulmaktadır (yetişkin olanların) . Yaşam süreleri oniki yada onüç yıl arasındadır. Yaşam alanları Rusya ve Rusyan’nın kutuplara yakın olan bölgeleri ve Sibirya’dır. Yıllar içinde Alaskaya getirilip burada da üremeleri sağlanmıştır.

sibiryada yaşar özellikleri çok soğuk bölgelerde yaşar gözleri yeşil veya mavi olması soğuğa dayanıklı bir yapısı vardır vs.

Sibirya kurdunun temel özelliği Sibirya bölgesinde yaşamasından ders Sibirya kurdu olarak bilinen kültürünün Aslında köpek olduğu birçok insan tarafından bilinir özellikle ülkemizde bazı kişiler veya insanlar tarafından bu tür köpekler tercih edilmektedir Fakat bu hayvanların genel özellikleri soğuk bölge alışkın oldukları için soğukta yaşamaya adapte olmuş durumdadırlar ülkemizin bazı sıcak bölgelerinde bu hayvanların getirilmesi sonucu aktif bir şekilde hareket edemem ellerinden kaynaklı bir müddet sonra kendi öz beyliklerinin yitirmeye başlarlar ve soyları üzerinde değişim görülmektedir Ama asıl bölgeleri olan Sibirya’da bu hayvanlar geneldir uzak taşımacılığı için kullanılır bu hayvanların gözleri mavi renktedir ve sonra oldukça dayanıklı olan bu hayvanları grup halinde insanların eşyalarını taşımaktadırlar.

Sibirya kurtlarının soyları Alaska ve Sibirya bölgesine dayanmaktadır.Ama günümüzde neredeyse Dünyanın heryerinde insanlar tarafından beslendikleri görülmektedir.Sibirya kurtları özgürlüklerine düşkün ve sporcu hayvanlardır.Egitimleri zor ve küçüklükten itibaren sıkı çalışmalar ve tekrarlar gerektirir.Genel olarak uysal ve insanlarla araları oldukça iyidir.Çoğu insan Sibirya kurtlarını gözlerinin mavi renkleri için oldukça sevimli bulurlar.Uzun yürüyüşleri severler.Sporcu hayvanlardır.Slav ülkelerinde ve özellikle de Sibirya da kızak çekmekte bölge insanları tarafından kullanılırlar.Sporsal faaliyetler de kızaklı köpek yarışlarının vazgeçilmez ve öncü köpek türüdür.Kalın tüy yapıları ile soğuk iklim koşulları için yaratılmış hayvanlar oldukları kaçınılmazdır.Layka ve malamute adlarında farklı ırkları da bulunmaktadır.