Şikayet etme alışkanlığımızdan nasıl kurtulabiliriz?

Şikayet etme alışkanlığımızdan nasıl kurtulabiliriz? Neden hep şikayet ederiz?

Dış odaklı insanlar şikayet ederler,başarısızlığın nedenini hep dışsal sebeplere bağlarlar ve kendilerine pay çıkarmazlar aslında bir kendine güven meselesidir bu.

İstenmeyen durumla karşılaştığımız zaman “ben şimdi ne yapabilirim” gibi yapıcı bir soru sorarak şikayetçi ruh halinden hemen çıkarız diye düşünüyorum.

Genelde insanlar sinirli olduklarında şikayet ederler bu şikayetlerin önüne pozitif yandan bakarak önüne geçebilmek yeterli olacaktır.

Hayattan zevk almaya başladığımız zaman ve sahip olduklarimiza sükretmeyi öğrendiğimiz zaman şikayet etmeyecek ,hayata ve sorumluluklarımızı daha pozitif bakacağızdır.

Kendimizle barışık olmamız gerekiyor oncelikle. Şikâyet etme alışkanlığından ancak elimizdekilerin kıymetini bilerek kurtulabiliriz gibi geliyor bana.

Kendi kusurlarımızı görerek, çünki insanlar genelde başkalarından şikayetçi oldukları şeyi aslında kendileride yaparlar.

Şikayetçi olduğumuz şeyleri ortadan kaldırmak için çözüm üreterek şikayetçi olduğumuz durumlarla baş edebilir ve şikayetçi olma durumlarını ortadan kaldırabiliriz.

Elimizdekilerin değerini bilirsek şikayet etmekten vazgeçeriz.

Şikayet etmek yerine çözüm üretmeye çalışsak çok daha verimli olur herşey. Biz bütün basarisizligimiza kılıf arıyoruz, çözüm üretmiyoruz. İşimize böylesi daha kolay geliyor. Şikayet eden insan her zaman kaybeder, arada çözüm de üretmeli ve sukretmeyi bilmeliyiz.

Kurtulabileceğimizi sanmıyorum her insanda olan bir şey bu.

Şikayet bizim yapmakdan zorluk çektiğimiz şeydir ve bunun düzelebilmesi çok zordur.

Senden kötüsünü düşünerek bu alışkanlıktan kurtulursun başka türlü zor

Bu alışkanlıktan bizi şikayete sürükleyen sebeplerden uzak kalarak kurtulabiliriz.

Şikayetci oldugumuz durumu önce kabullenip onu daha sağlıklı düşünerek kararlar alarak kurtulabiliriz beğenmedigimiz veya olumsuz şeylerden şikayet etmek yerine onu kabullenmek şikayet etme olasılıgınızı oldukca azaltacaktır.