Silcan nedir ?

Silcan nedir ? Nerde yetişir ? Insan sağlığına faydasi varmıdır.?

Diğer isimleriyle Saparna ya da Özdiken olarak bilinen Silcan, beyaz çiçekler açan dikenli bir bitkidir. Daha çok Ağustos ya da Eylül aylarında yeşermektedir. Yetiştiği yerler, Orta Amerika ya da Güney Amerika’nın bataklık ormanlarında bulunmaktadır. Ülkemizde ise bazı türleri bulunmaktadır. Bu türleri, İstanbul ve Adana civarındadır. Aynı zamanda Batı ve Güneş Anadolu sahillerinde de sıkça görülmektedir. İnsan sağlığına oldukça faydalı bir bitkidir. Böbrekler aracılığıyla vücuttaki zehirli maddelerin dışarıya atılmasına olanak sağlar. Aynı zamanda terletici etkisiyle soğuk algınlığına iyi gelmektedir.

Beyaz çiçekler açan beyaz bir bitkidir. Güney Amerika’da fazlası ile görülen bitki genel itibari ile Ağustos ayı sonu ve Eylül ayı başı gibi görülür.

Güney Amerika’ya özgü Ağustos ve Eylül ayı arası yani Güney Amerika adına bahar mevsimi olan aylarda,ortaya çıkan beyaz çiçekli hoş bir bitkidir.Terletme ile soğuk algınlığı ve girip gibi hastalıklarda kullanılan bu bitki aynı zamanda Böbrek hastalıklarında’da bir hayli kullanılmaktadır.

Özdiken olarak ta bilinir. Beyaz çiçekleri olan dikenli bir bitkidir. Anavatanı Güney Amerika olmakla birlikte ülkemizde de görülür. Soğuk algınlıklarında kullanılır.