Şimşek nasıl oluşur?

Şimşek nasıl oluşur? Açıklayınız.

bir bulut kümesi aşırı miktarda + veya - elektrik yükü ile yüklendiğinde meydana gelen, gözle görülür elektrik boşalmasıdır buda havadaki elektirik yükü boşalmasıdır şimşekler sadece kümülonimbus bulutlarda göreliebilir


bir bulut kümesi aşırı miktarda + veya - elektrik yükü ile yüklendiğinde meydana gelen, gözle görülür elektrik boşalmasıdır buda havadaki elektirik yükü boşalmasıdır şimşekler sadece kümülonimbus bulutlarda göreliebilir

ŞİMŞEK OLUŞUMU

![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1627837396-292997-0d7ba7b5-7d75-4a37-9195-eb1f032f1fc6.jpg)">![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1627837396-292997-0d7ba7b5-7d75-4a37-9195-eb1f032f1fc6.jpg)

:zap: Bulutların yüksek miktarda pozitif + veya negatif - yüklendiği durumlarda bir boşalma meydana gelir. Bu durumda şimşek oluşumunu meydana getirir.
:zap: Şimşek ve yıldırım sadece kümülonimbüs bulutlarında görülmektedir. Hava direncini kıracak kadar elektrik yükünün olması gerekir şimşeklerin meydana gelmesi için.
:zap: Bulutların oluşturduğu bu enerji boşalmasından oluşan kırık çizgi halindeki ışıklara şimşek denir.
">

Şimşek yani diğer adıyla yıldırım düşmesi olayı, bulutların birbirine yaklaşıp taşıdıkları elektronların birleşip toprağa doğru enerji boşaltımı yapmak üzere elektronları göndermeleri diyebiliriz.

yağmur yağarken oluşur diğer bir adı yıldırım düşmesidir toprağa enerji boşaltımı olarakda adlandırlıabilir.


Bir hatanız var düzeltmek isterim.
Stratiform bulutlarında da şimşek oluşur.

Enerji dolu bulutların artı ve eksi olarak yüklenip biriken enerjilerini boşaltmaları sonucunda oluşan bir doğa olayıdır. Öncelikle yüksek bir ışık patlaması görülür ardından ses paylaması duyulur. Buna şimşek denir.

Bulutlardaki elektrik yükünün hava direncini kıracak seviyede elektrik yüklü olmasından şimşek oluşur.

kısaca bulutların havada bir birine sürtünmesi ve çarpma sonucu oluşan elektirik yüküne şimşek denir

Su buharının gökyüzünde bulutları oluşturmasından sonra elektrik sonucu bulutların birbirine vurmasından oluşur

Şimşek nasıl oluşur?

Şimşek yağmur bulutlarının enerji yüklü olanların birbirine enerji aktarması sonucu ortaya çıkar. Şimşek yüklü bir elektrik deposudur.

Elektron yüklü bulutların çarpışması sonucu şimşek meydana gelir.

Elektrik yüklü bulutların birleşip birbirlerine elektrik yuklemesiyle olsan akım gücüdür

Eğer bir bulut aşırı miktarda + (pozitif) yüklüyse ve civarındaki bir bulut da aşırı miktarda – (negatif) yüklü ise, bunların arasında bir elektrik boşalması gerçekleşir. Bu da bizim günlük hayatımızda sıkça şahit olduğumuz ama üzerinde çokça düşünmediğimiz şimşekleri oluşturur.