Sınav nedir?

Sınav nedir?

Okullarda öğrencileri nasıl sınav etmek gerekir?

Sınavlarda başarılı olmak için neler yapılmalı?

Sınav, bilgiyi ölçmek amacı ile yapılan sözlü ya da yazılı bir şekilde sorular sormaktır. Öğrencilere yapılacak sınavlar gördükleri dersleri kapsayacak şekilde yapılmalıdır. Sınava çalışmayı son güne bırakmamak gerekir. Düzenli bir şekilde günlük çalışılmalıdır.

Bir süre okula gittikten sonra ögrencilerin ögrendiklerini ölçmek için kagıt üzerinde sorulan sorulara sınav denir,belli bir süre içinde cevaplaması gerekir…

Çocukların bilgilerini ölçmek için yapılan sorulardır.

kişinin belli konularda edindiği bilgiyi test etmek amacıyla belirli sürelerde yapılan bir yöntemdir

Her hangi bir konuda veya olayda gerekli kazanım ve öğrenimler elde edilmişmi veya edilmemiş mi bunun ile ilgili sınav ve gözlem manası ile yapılan olaydır.

Bir kişi ya da gurubun belirli bir konu ya da konu gurubu üzerine olan bilgilerini belirlemek üzere yazılı ya da sözlü olarak yapılan bir uygulama. İmtihan da derler eskiler. Belirli bir başarı kıstası vardır. Yani belirli bir sonucun üzerinde sınav sonucuna ulaşanlar başarılı sayılır.

Sınav belli bir konuda yapılan denetleme olayıdır. Ne kadar başarılı olduğumuza bağlı olarak not aliriz. Dünyanın kendisi en buyuk sınavımız. Rabbim cennetiyle mukafatlandirsin hepimizi.

Kişinin bellirli bir konu hakkında öğrendiği bilgiyi ölçmek için yapılan sistemdir.

Sınav okul hayatında edinilen bilgilerin niteliğini nicelik yönünden ölçmeye tabi tutan bir sistemdir.Şıklı sorulardan ya da yazılı sorulardan oluşur.Bu sınavlarda başarılı olmak için zamanında ve düzenli çalışmak gerekir.Çalışmayı sınav gününden bir gün öncesinde değil daha öncesinden çalışıp kavramalıyız.Bir önemli etmen de dersi derste dinlemektir.

Bir konu hakkında yeterince bilgi sahibi olduktan sonra o konuyu öğreten kişi tadından öğrenen kişinin bilgiyi öğrenmiş mi diye test etmesidir. Okullarda çokda zorlamadan bu sınavların yapılması gerekir. Başarılı olmanın yolu ise ders anında dikkatli dinleyip ve düzenli şekilde ders çalışması gerekiyor

Sınav öğrencilerin veya kişilerin bilgilerini ölçmek için yapılan bir uygulamadır. Donanlarda başarılı olunmak isteniyorsan mutlaka düzenli ders çalışmalı dersi dinlemelidir aksi takdirde sunanlarda başarı gösteremez

Başarıyı ölçmek adına yapılan yazılı veya sözlü olarak hazırlanan sorulardır. Başarı için mecburen günü gününe çalışmak lazım. Bizim okulda da formasyon dersleri için böyleydi. Enstrüman için de çalıyorsun, isterlerse bilgileri söylüyorsun vs bu şekilde oluyor. Çalmalı söylemeli de oluyordu bazen bizde. Onun için de mecbur her gün çalışmak durumunda kalıyorduk. Çalışmayınca insan unutuyor.

Konuya ülkemizdeki sistemle girersek muhtemelen çıkamayız. Sınav da eğitimin bir parçasıdır. İnsanlar öğrendiklerini süzgeçten geçirmek amacıyla kendilerini test eder. Bunu sadece eğitim öğretim alanında düşünmemeliyiz. Her an sınav oluyoruz zaten :slight_smile:. Eğitim öğretim alanında fikirlerimi paylaşmam gerekirse bence eğitimin sadece sınav üzerine kurulması öğrenciye bir şey kazandırmayacaktır. Sürekli yarış halinde olan bir öğrencinin kendisini geliştirmek yerine en iyisini yapmayı ve rakiplerine fark atmayı istemesi ne yazık ki birikimli bir gelişme yerine anlık ve geçici bir bilgi birikimine sahip olmasına neden olmaktadır. Ve evet hepimiz tam olarak böyle yetiştirildik. İnsanın kendini tam anlamıyla geliştirebilmesi için monotandan uzak kalmayı ve buna inanarak yapmayı öğrenmesi gerekmektedir. Tarihte birçok bilim adamı ve nice ünlü yazarlar, şairlerden yola çıkarak bu kanıyı destekleyebiliriz. Muhtemelen duymuşsundur birçok ünlü bilim adamının okulda çok başarısız olduğu söylenir. Ama hayatta oldukça başarılıdırlar. Unutmayalım ki insanın kendini geliştirmesi sadece ve sadece kendi kendine olmalıdır. Çünkü bizi en iyi biz biliriz :slight_smile:.

Sinav okullarda.bir sure boyunca ogretilenlerden sorumlu tutulan yazili veya test usulu ogrencilerin bilgilerini olcelek not verme sistemidir.her sorular kendi icerisinde puanlara bolunurek kac dogru soru yapilmissa alinan puanlarin toplami sinav sonucunu olusturur.

Sınav: Öğrencilerin veya belli bir gurubun belli bir eğitim süreci sonunda aldıkları eğitimle ilgili neler öğrendiklerini veya neleri öğrenemediklerini ölçmek için yapılan tespit yöntemidir. Çeşitli sınavlar vardır. Yazılı sınavlar, sözlü sınavlar, uygulamalı sınavlar gibi. Okuldaki çoçukları seviyelerine uygun anlayabilecekleri yöntemlerle sunacak yapmak lazım. Önemli olanın sunan sonuçu değil bilgiyi öğrenmek olduğunu hissettirmek gereklidir. Dönem içinde iki yada üç sınav yapılmalıdır. Sınavlarda başarılı olabilmek için belli bir düzen ve proğram eşliğinde çalışmak gerekmektedir. Arada eski konular üzerine tekrar yapılmalıdır.

Sınav nedir öğrencilerin yapılan bir test dir öğrencilerini kendi başarllarini yapılan bir uygullamadir öğretmenler tarafinda yapılmaktir.

Sınav öğrencilere uygulanan belirli bir seviyeyi geçmesi için yapılan testtir

Belirli bir konunun öğrenenler tarafından kazanılıp kazanılmadığının ölçülmesidir. Tabi geleneksel ve modern yaklaşıma göre tanım oldukça şekillenir.

Sınav: insanların hayatın içerisinde vermis olduğu hem fani hayat içerisinde maddi ve hemde rahmani hayat içinde manevi açıdan test edilmeleridir.