Sınav psikolojisi

Çocukları üniversite sınavına hazırlanan ebeveynler onlara nasıl yaklaşmalı ?

Fazla üstüne gitmemeli çocuğun.Eğer çocuğu sıkarsa çocuk bu sefer hiç çalışmamaya başlar.Sadece tatlı dille uyarmak yeterli bence.

Üniversiteye hazırlanan çocuğu çok sıkıp, bunaltmamak gerek öncelikle çünkü zorla yapılan iş başarı getirmez. Bunun yerine neden çalışması gerektiğini güzelce konuşup birlikte bir çalışma planı yapılabilir. Çok ders çalışmayla arası yoksa öncelikle sıkı bir plan yapmak bunaltıcı olur. O yüzden daha hafif ve düzenli derslerine çalışır yavaş yavaş soru çözümleri ve çalışma saatleri arttırılabilir.

Kesinlikle çok zor hele önüversite sınavı öncesi gerçek 'ten insan adeta bi tiramba geçiriyor

Üniversite sınavına hazırarlanan çocuğun fazla üzerine gidilmemeli, kalbini kıracak söylemlerden uzak durmalı, sınavı kaybetmesinin ailesini üzmeyeceğini belirtmeli ve sınav döneminde kaygıların azaltılması açısından aileler çocuklarına destek olmalı ve bu desteği her durumda çocuklarına belli etmeleri gerekiyor.

Öğrenciler eğitim hayatı boyunca ne kadar çok sınava gitmiş olaylarda her sınavda sınav kaygısı yaparlar. Bu kaygı çokça kazanabilecek miyim, kazanamazsam millet ne der diye düşündüğünden kaynaklanmaktadır.

Ebeveynler sınava hazırlanan bir çocuğu asla yarış atı gibi görmemelidirler. Bu yanlış bir tutumdur. Çocuğun üstlendiği sorumluluk fazla iken bir de baskıcı bir tutumun üstesinden gelemez. Kaygı ve stres artar. Kesinlikle bu konuda aile bireylerine çok iş düşüyor. Çocuklarını sıkmak yerine onlara daha ilgili bir tavır ile yaklaşmaları gerekir. Hatta bazı konularda birlikte bile çalışabilirler.

Bu dönemde öğrenciler yoğun stres alında olduklarında tepkileri de ister istemez fevri olabiliyor bu durumlara karşı tolerans göstermek gerekiyor bellik bir ölçüde.

Ebeveynler sınava hazırlanan gençlere pozitif yaklaşmalılar. Aslında sınavın bir son gibi algılanmaması gerektiğini söylemeliler. Bu sınavdan geçmezsen bir dahakinde daha iyi olacaklarına dair onları motive edebilirler. Her şeyin bir sınavdan ibaret olmadığını ve hayatta sınav dışında da önemli şeyler olduğunu hatırlatmalılar onlara.

Çocuk ne çok sıkılmalı ne de çok kensi haline bırakılmalı. Onun izin verdiği kadar onunla ilgilenilmeli bence. Ama yine de uzaktan uzağa sürekli kontrol edilmeli. Çünkü psikolojik açıdan çöküntü yaşayabilirler. Sınav kaygısı, kazanamam kaygısı çok olur o dönemde. Üstelik tam ergenlik çağını üstü olduğu için davranışa çok dikkat edilmelidir.

Planlı bir ortam oluşturulmalı fazla sıkmadan çocuklara yaklaşım gösterilmelidir. En çirkini
diğer bir bireylerle kıyas yapmak daha da çirkin bir olgudur.

aslında stres yapmamak lazım rahat olmak lazım çalışarak her şeyin üstesinden gelinebilinir sınavlar zor olabilir ama çalışan insan en sonunda mutlaka başaracaktır.

Üniversite sınavına hazırlanan bir öğrencinin ebeveyni için konuşmam gerekirse şunları söyleyebilirim. Ders çalışırken bir Türk geleneği olan meyve tabaklarını götürmekten kaçının lütfen. Bu davranış öğrencinin ders çalışırken uzun zamanda topladığı konsantrasyonunu rahatça bozabilir. Fazla strese sokmayın öğrencileri lütfen. Sık sık sınav hakkında konuşmayı tercih etmemenizi önerebilirim. Gerektiği zaman o sizinle konuşur ve canı çektiğinde molalarında meyve tabağını kendisi hazırlayabilir. “Bu senin son şansın” gibi baskılardan kaçınmanız gerekir. Bu öğrenciyi büyük ölçüde strese sokabilir. Ailesinin öğrenciye baskıcı davranması sınav senesinde olan bir öğrenciyi ölçülemeyecek derecede kötü etkileyebilir. Hatta bunun yanı sıra çocuğunuza sorun olmayacağını, bunun onun son şansı olmadığını, eğer yapamazsa bir sonraki sınavda başarılı olabilecekleri söylemeniz öğrencilere iyi gelebilir. Tabi bunları sınava yakın zamanlarda söylemenizi öneririm, çünkü sınava uzun zaman varken söyleyeceğiniz zaman öğrenci bu sözlerden ona güvenmediğinizi çıkartabilir.

Fazla sıkıştırmamalı biraz dışarıda gezdirip stres atmalarını sağlamaları gerekir

Aileler öğrencileri fazla baskı yapmaması ve beklentileri fazlasıyla beklememek lazım, her duruma alışılabilir ılımlı davranabilirler.

Gerçekten çok can sıkıcı bir psikoloji şuan o donemdeyim bu telaş bu stres gerçekten beni çok yoruyor

Sınav psikolojisi özellikle ülkemizde ilerde okuyup biyik adam olacak diye yetiştirilen bireylerin sınava girecek yaşa geldiklerinde bu baskının altında kalmalarına ve hata yapmalarına belki de başarısız olduklarında bunun sonucunda hayatlarından vazgeçmeye kadar götürebilecek bir durumla sonuçlanabilir. Çok tehlikeli olan bu durum sadece öğrencilerin üzerinde değil, aynı zamanda da ailelerin üzerinde de büyük baskı oluşturmaktadır. Bu yüzden aileler toplumsal baskının altında kalmamalı ve çocuklarına baskı yapmamalıdır.

Kişiden kişiye değişiyor rahat insanlarda sorun olmuyor fakat stresli insanlar için psikolojik baskı yaratabiliyor

üniversiteye hazırlanan bir çocuğun üstüne kesinlikle gitmemelerini uzmanlar aileye uyarıyor çünkü onların psikoloji ve sinav stresi ile bide üstüne aile baskısı tümden telaşa şaşıyor onlara destek olmak gerekir motivasyon vermeniz gerekir

İnsanların çoğu eğitim konusunda sıkıntılar yaşanmaktadır. Hele de sınav psikolojisi üzerinde olan insanlar Allah onlara kesinlikle yardım etsin ve ülkemizde de oldukça zor sınav sistemleri olduğunu düşünüyorum belki bazı insanlar sınav sistemini doğru bulabilir. Ancak ben bulmuyorum. Eğer bir sınav öğrencisi daha sınava çalışmaya başlamadan pes ediyorsa eğitimde bir sıkıntı var demektir.