Sınavlar neden yüz üzerinden değerlendirilir? Adaletli midir?

bunun cevabını merak ediyorum

Gelişmiş ülkelerde puan üzerine değerlendirme yoktur. Bizde olduğu için öğrenciler daha çok strese giriyor. İlla puan üzerinden değerlendirme olacaksa ha 100 olmuş ha 200.

Bence şuan böyle bir sistem adaletli değildir sonuçta kopya çekip yakalanmayan da var ama hiç çekmeyip düşük alan da var.

Puan sistemi öğrenciyi sadece sıkıntıya sokuyor ve stres yaratıyor. Bence 100 falan değil de harf şeklinde daha iyi olabilir.

Oturmuş bir puanlama sistemi var farklı şekilde de sınavlar değerlendirilebilir.

Değerlendirme sadece sonuç odaklı ise motive edici ve adil değildir. Gidiş yolu önemlidir. İnsanın düşünüş biçimi önemlidir. Bunların da katkı payı olmalıdır.

bence böyle olmasının sebebi biraz daha fazla şansımız olması için yüksek sayı yapıyorlar ki bir soruyu yapmazsak diğerini yapabilmek için

Hiçbir şey kolay değildir. yani adalet olsa da olmasa da ülkemizde böyle bir sistem vardır. Aslında 100 üzeri değerlendirmek İyidir En azından öğrenciler bu sayıya ulaşmak için daha çok çalışır.

100 kıstas alınan en yüksek rakamdır.Sadece semboldür.Bu 200,300 de olabilir,herhangi bir fark yok.

Kaç üzerinden sınavların değerlendirildiğinin bir önemi yok aslında önemli olan ortalamanın üzerine çıkmanız olacaktır ister yüz ister se de beş üzerinden değerlendirilsin.

Sonuçta değerlendirilecek. 100 veya harf pek önemli değil. Derse katılım bence daha önemli.

Sadece bir kişinin değil bütün öğrencilerin notların yüz üzerinden değerlendirildiği için adaletlidir.

100 üzerinden değerlendirme yıllardır oturmuş bir sistemdir. Yöntem böyledir. Bana kalırsa başka bir sistem olsada değişmez sonuçta her şekilde değerlendiriliyor.

Ben şuanki ülkemizdeki eğitim sisteminin de pek faydalı veya öğretici olduğunu düşünmüyorum.

yuz matematiksel olarak kiyaslama birimi olarak düşünüyorum. oran hesabinda, basari degerini yada kar zarar durumlari analizlerindede % (yüzde) olarak kullanilmasi hesaplamanin kolay olmasini saglamaktadir.

Sınavların 100 üzerinden değerlendirilmesi daha iyi ama geçiş notun 50 veya bazı yerlerde 45 olması sıkıntı

Bence bunun uygulanma şeklinin sorgulanması lazım. Güzel bir sınav olursa adaletlidir. Aslında notlara takılmamak gerek. Ama ülkemde ezberci sistem olduğu için not önemli. Bence 100 güzel bir not ve 50 geçme notu iyi

Sistemde sıvan yüz üzerinden değerlendiriliyor ancak küsüratlı işlemlerde öğrencilerin bilgisi yeterli ölçülmüyor genelde zaten 50- 55 -60 -65 gibi hep beşin katlarına göre puan veriliyor aslında 44 alan bir öğrenci sonraki sınavında 70miş alırsa ortalaması alınarak değerlendiriliyor bu yüzden de yeterince yüzlü sistemin önemi anlaşılmıyor.