Sinema, tiyatro ve operada uyulması gereken kurallar nelerdir?

Sinema, tiyatro ve operada uyulması gereken kurallar nelerdir?

Sinema ,tiyatro ve opera gibi yerlerde uyulması gereken kurallar şunlardır;Etrafındaki kişilerle sesli konusup gürültü yapmamak,sesli bir şekilde sakız çiğnememek,öksürmemek gibi kurallardır.

Öncelikle geç kalmamak, telefonu kapatmak, sesli konuşmamak, arkanızdaki ve önünüzdeki insanlara karşı rahatsız edici hareketler sergilememek dışarıdan yemek getirip yememek uyulması gerek kuralların başında gelir.

Başkasının özgürlüğünün başladığı yerde bizimki biter bu nedenden dolayı ses yapmamak,ayaklarımızı ön koltuğun herhangi biryerine koymamak,şapırdatarak yemek yememek mümkünse hiç yememek vb. sayılabilir.

Buralarda yüksek sesle konuşmamak ve rahatsız edici yiyecekler yenmemesi etik olarak doğru olan şeydir. Bu tarz yerlerin kendilerine göre etik kuralları mevcuttur.

İlk olarak biletimizde görünen kendi yerimize otururuz,sinemada mısır tarzı ses yapmayacak şeyler yenebilir ancak cips vs gibi ses çıkaran yiyecekler yenmemelidir. Tiyatro ve opera tamamen sessizlik isteyen yerlerdir. Gereksiz yere üzerinizden kalkmamız,telefonunuzla oynamamız,yanimizdakiyle sohbet etmememiz gerekir.

Sessizce izlenilmeli yüksek ses veya telefon kullanılmamalı insanlar rahatsız edilmemelidir.

Sinema, tiyatro ve operada uyulması gereken en bilindik kural tabi ki sessiz olunmasıdır.Bunun yanında amaç oyuncuları rahatsız etmeden izlemektir. bir şeyler yiyilip içilmez.