Şırdan nedir? Hayvanın neresinden yapılır? Faydaları nelerdir?

Şırdan nedir? Hayvanın neresinden yapılır? Faydaları nelerdir?

Şırdan koyun midesinden yapılır , koyun midesi güzelce temizlenir ve midenin son noktası kuyruk sokumuna bağlandığı yerden kesilir ve için pirinç doldurulup haşlanır mangalda veya haşlanarak yenir.

Adana yöresine ait bir yemektir. Şırdan olarak bilinmesine rağmen asıl ismi şırdan dolması diye geçmektedir. Şırdn koyunun dört mide bölümünden dördüncüsüdür. Bunu iyice temizleyip içine baharatlı pirinç konularak doldurulur ve açık kısım dikilerek pişirilmesi sağlanır. Bu sakatat olarak da bilinen bir yemektir. Görüntüsü erkeklerin cinsel organına benzemesi nedeni ile biraz tiksindirmesine rağmen yenebilen bir tür sakat ettir.
image">image

şırdan hayvanın midesinden bir bölümdür, genelde koyun ve keciden yapılır. Her hayvandan 1şırdan çıkar. Şırdanın içi ,dolma içi gibi yapılıp doldurulur. Bazı doktorlar şırdan yemenin zararlı olduğunu söyleselerde , insanlar pek umursamiyor yemeye devammm :slight_smile:

Sırdan koyun yada kuzu midesindeki bir bölümün pirinçli bir karışım ile doldurulup dikilmesi ile oluşur. Yağlı ve salçalı bir sos ile pişirilir ve önce ipi çıkarılıp o şekilde yenir. Görünümü dolasıyla hoş olmayabilir ancak lezzeti çok sevilir. Özellikler Adana ve doğu ilerimizde daha fazla tüketilen bir tür sakatat yemeğidir.

Şırdan kelle paça gibi birşey değildir
Mideden yapılır
Koyunun midesinden yapılır
Koyun midesinden yapılmaktadır
Koyun midesiyle yapılır
Tadı çok güzeldir

Her hayvandan bir tane çıkar hayvanın midesiyle bağırsağının bir kısmından yapılır. İçerisine soslu bulgur konarak bir süre suda pişirildikten sonra servis edilir. Tane fiyatı 15 tl den başlar.

Şırdan, midenin bir bölümü olarak bilinmektedir. Aynı zamanda kokoreç gibi yiyeceklerde bulunmaktadır.

hayvanın midesinin bir bölümüdür

protein, karbonhidrat ve yağ açısından zengin bir besin.

Adana da akşamları yenilen bir tatlıdır. Tatlı gibi olmasa da onlar bunu öyle kabul ediyorlar.

Koyunun Midesinden yapılır.Önemli Bir besin kaynağıdır.

şırdan koyunun midde ve bağrsağının birleştiği yerdir içi bulgur pilavı ile doludur dışında ip ile dikişi vardır dikiş ipini çıkarıp yersin
çok güzel bir adana yemeğidir

Şırdan koyunun midesinden yapılır çok lezzetlidir. dışını iple dikerler içindeki bulgur dökülmesin diye yerken ipi çıkartmalısın. Bir Adana yemeğidir. Ve sadece adanalılar bilir ki şırdana kimyon katılmaz sadece pul biber ve limon sıkılır. yanında bilnur denen bir dolma veirrler ayrıca havuç turşusuda çok lezzet katar yemeğe. eğer bir gün adanaya gidersen kesinlikle yemeni tavsiye ederim. eğer adanaya gidemiyorsan kokoreçcide bulabirsin. fiyatı biraz pahalıdır 10-20 TL ARASINDA BİR FİYATI VARDIR. Adana da daha ucuzdur. Bu kadar pahalı olmasının sebebi ise her hayvanda yani koyundan bir tane çıkar bu sebeple pahalıdır. Eğer kokoreç seviyorsan emin ol bunu da seversin. Tadı ete benzer.

Şırdan hayvanın miğdesinin baharatlı pirinç ile doldurulması ile yapılan bir yiyecektir .