Sivri sinekler neden sürekli ışığa gelirler?

Yaz günümüzü zehir eden sivrisinekler neden sürekli ışığa gelirler

Sivrisineklerin ışığıa grlmesinin sebebi karanlıkta barınamıyorlar ve ışığın olduğu yerde barınıyorlar

Başlıca sebebi vücutlarındaki fazla şekeri yakmak için tercih etmeleri.Diğer sebebi ise lambayı kendilerine yön olarak belirlemeleridir.Nereye giderlerse lambanın oraya geleceğini düşünürler.

Sineklerde görüş açısı insanlarınki gibi değildir.Sineklerde görüntü detayları daha kabadır.Dolayısıyla karanlık bir yerde ışığı gördüğü anda direk oraya gidiverirler.

Vücütlarında bulunan şeker oranını ve sıcağı sevdikleri için ışığın etrafından ayrılmazlar.

Sivri sineklerkaranlıkta görüş açıları azaliyor ve sıcak yerleri severler doğrusu

Aslında bu konu hakkında farklı farklı görüşler var ilk görüş yönlerini bu ışık sayesinde bulabiliyorlar ikinci görüş ise sıcağı sevmeleri ışık uzun süreli yandığı zaman elektrikten kaynaklı sıcak bir ortam oluştur bundan kaynaklı ışığa yaklaşırlar

Bence sivri sinekler aha burda yaşam belirtisi var buraya gidelim bakalım bişey var mı diye saldırıya geçiyorlar

ilk doğdukları anda ilk gördükleri ışıktır bu nedenle her zaman ışığa giderler ışığı anneleri gibi görürler nerede olduklarını ve nereye gideceklerini bu şekilde bulurlar yalnız bu konuyla ilgili çok farklı görüşler vardır ve bu farklı görüşlerden biri ise ısınan lambanın ısısıyla ısınabilmek için ısı kaynağının etrafında dolanırlar , lambanın üstüne konarlar veya lambanın içine girerler farklı görüşlerden biride şu yöndendir karanlıkta yollarını kaybederler veya karanlıkta vakit geçiremeyip ışığın olduğu yerde vakitlerini ailecek rahatlıkla geçirebilirler ışık onlar için bir kaynak gibi görünür ayrıca vücutlarında ki şekeri bu sayede eritebilirler ve ışığı bir yön olarak görür ve ona doğru yönelirler

İlk defa ışığı gördüğü için onlara hep çeken olan ışıktır ondan dolayo sivrisinek sinek böcek haşere gibi canlıları yok etmek amacıyla kullanılan mavi ışık yayan bir cihaz diğer adıyla cız cız kar onlara bir ışıkla çeker ve yok eder ama etrafta ondan parlak ışıklar olduğu için pek fazla etkili olmaz sivrisinekler ışığı gitmelerinin başka bir sebebini de bilim adamlarının bununla ilgili yaptığı araştırmaların yönlerini bulmak için kullandıklarından dolayıdır .

Sinekler yönlerini bulabilmek , besin bulabilmek ve etrafında olabilecek tehlikelerden korunmak için ışığa doğru gelirler .

Işığa ilgisi olan böcekler özellikle uçan böcekler ışığa yönelimleri sırasında POZİTİF FOTOTAKSİ yaparlar, doğadaki pek çok SİYONOBAKTERİ Pozitif Fototaksi yapar ve bu onlar için bir avantajdır; çünkü fotosentez yapabilmeleri için ışık şarttır - gereklidir - onlar için ışık candır! Evet aslında daha rahat soluklanmak için evdeki ampullere rağbet ederler! Ama ampullerin ışık cazibesinin çekiciliği bir anda ışık kaynağının sıcak olması sebebiyle pirzola olmalarına da sebep olur. Geceleri dur şu ışıkta biraz soluklanıyım derler ve uhuu ışık kaynağı çok sıcak dur şu yanına konayım burası da sıcak uff yandım ama ben bu işe nerden girdim derken o odadaki insanoğlu zaten yastıkla veya dürdüğü gazeteyle o soluklanmak için ışığın cazibesinde olan uçucu böceği duvara yapıştırıp öldürür… VE ne yazıkki bu canlıların cenaze töreni olmaz ve o ışığa yanaşıp fotosentez yapmaya çalışırken vızzzz vıızzz şeklinde öterek ışığın kapatılmasına karşı eylem yapmaya başlarlar… İnsanoğlu da tekrar ışığı açıp vızzz sesi kesilsin diye oda içinde avlanmaya başlar. Halbuki bir ışık iki gram kan verseniz o böcük oraya abone olur…

Daha parlak olduğu için dikkat çeker SİZCE de öyle degilmi ben öyle tahmin ediyorum parlak ve dikkatleri orayı cekiyo

Sineklerin gözleri birden fazla göz olduğu için karanlık ortamda renk seçimi olmuyor sadecr koku organları kullanıyor genellikle kan ile besleniyorlar

sivrisinekler karanlık ortamları sevmezsler bu yüzden ışık olan her ortama girmeye çalışırlar bu yüzden ışık yanınca gelirler