Siyah çayın faydaları ve zararları nelerdir? Siyah çayın anavatanı neresidir?

Siyah çayın faydaları ve zararları nelerdir? Siyah çayın anavatanı neresidir?

Siyah çayın faydaları ve zararları nelerdir? Siyah çayın anavatanı neresidir? ------------------------------------------------------------------

Siyah çay bildiğimiz ve herkesin tükettiği milli bir içecek türümüzdür. Siyah çay diğer çaylar gibi zengindir. Çay içmek kalp sağlığına faydası vardır ancak çok tüketmek kabızlık ve demir eksikliği gibi sonuçlara sebebiyet vereceğinden günlük 3 veya 5 bardak arasında tüketilmesi önerilmektedir. Yapılan araştırmalar ise siyah çayın kalp ve damar hastalıklara iyi geldiğini söylüyor. Doğru tüketildiğinde felç ve kalp krizi riskini azalttığı biliniyor. Yeşil çayda olduğu gibi siyah çayda da antioksidan olduğundan dolayı içerisinde bulunan antioksidan özelliği ile kansere savaşma hücreleri yaratır ve kansere karşı koruyucu durumunda bulunur. Damarlarında kalınlaşmasını sağlayan siyah çay, böbrek taşı gibi sağlık sorunu olanlar içinde kullanılmakta ve böbrek taşı riskini azalttığı bilinmektedir. ![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1575447614-592177-siyah-cay.jpeg)">![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1575447614-592177-siyah-cay.jpeg) Anavatanı ise, Çin ülkesinin Mandarin şehrinden geldiği bilinmektedir.

Millet olarak en çok tükettiğimiz içeceklerden biri siyah çay…Strese iyi geldiği, yatıştırıcı özelliği olduğu hatta kanserden korunma sağladığını biliyoruz. O nedenle yaygın olarak tüketmemiz bir sorun teşkil etmez. Ama fazla tüketen kişilerde kansızlığa ya da kabızlık gibi problemlere yol açtığı da uzmanlarca söyleniyor. O nedenle her şey gibi dozunda bir tüketim gerekiyor.

Siyah çay sinir sistemlerini gevşetir, sinirleri yatıştırır bu sayede de uyku getirir. Zararı ise çok içilirse eğer dişleri sarartır ve çürütür. Siyah çay yeşil yapraklarıyla kurutulması sonucunda ülkemizde karadenize özgü ve o topraklardan gelen bir çay türüdür.